1 Ağustos 2016 PAZARTESİ

Resmî Gazete

Sayı : 29788

TEBLİĞ

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından:

İŞKOLU TESPİT KARARI

Karar No            :  2016/37

İşyeri                  :  Gürmen Giyim Sanayi ve Ticaret A.Ş.

                               Bostanbükü Köyü Kayabaşı Mevkii Safranbolu/KARABÜK

SGK Sicil No      :  1009591.078

Tespiti İsteyen   :  İşveren

İnceleme             :  Gürmen Giyim Sanayi ve Ticaret A.Ş.’de Bakanlığımızca yapılan incelemede; Bostanbükü Köyü Kayabaşı Mevkii Safranbolu/KARABÜK adresindeki 1009591.078 SGK sicil no’lu fabrika işyerinde ve Göcen Yeri Mevkii Boyalı Yolu Girişi Araç/KASTAMONU adresindeki 0018698.037 SGK sicil no’lu fabrika işyerinin devamı niteliğindeki işyerinde dışarıdan temin edilen kumaşların kesme, tele yapıştırma (fiksaj), dikim ve ütüleme işlemlerinden sonra ceket, pantolon, palto ve yelek üretimi yapıldığı, Konfeksiyon İmalatı Kuzeykent Mh. Toprak Köprü Mevkii/KASTAMONU adresindeki 1018752.037 SGK sicil no’lu fabrikada dışarıdan elde edilen kumaşlardan gömlek üretimi yapıldığı ve gömleklerin diğer fabrikalarda üretilen ürünlerden bağımsız kullanıldığı, Merter Keresteciler Sitesi Kızılcık Sk. No:23 Güngören/İSTANBUL adresindeki 0444980.034 SGK sicil no’lu işyerinde fabrikalarda üretilecek olan hazır giyim ürünlerinin üretim planlaması kapsamında model geliştirme, ürün geliştirme, prova ve model dikim işlerinin yapıldığı, İstanbul Ticaret Merkezi Atatürk Cad. Çarşı Bodrum Kat No:10 İç Kapı No:1/28 Bakırköy/İSTANBUL adresindeki 1246161.034 SGK sicil no’lu işyerinin işverenliğe bağlı fabrika ile yönetimde birlik, hukuki birlik ve amaçta birlik sağlanmış olarak ağırlığı fabrika işyerinde üretilen ürünler olacak şekilde bağımsız bir depoculuk faaliyeti olmadan fabrika işyerinin deposu olarak faaliyet gösterdiği, bu nedenle yapılan işlerin İşkolları Yönetmeliğinin 5 sıra numaralı “Dokuma, hazır giyim ve deri” işkoluna girdiği, işyerleri ve bağlı işyerlerinde yapılacak olan toplu iş sözleşmesinin işletme toplu iş sözleşmesi kapsamı düzeyinde değerlendirilmesi gerektiği,

Ziya Gökalp Mah. Süleyman Demirel Cad. No:7 Mall of İSTANBUL AVM/İSTANBUL adresindeki 1435903.034 SGK sicil no’lu işyerinde ve Arabacı Alanı Mah. Eski Kazımpaşa Cad. Serdivan/SAKARYA adresindeki 1091690.054 SGK sicil no’lu işyerinde üretim konusu olan ceket, pantolon, palto,yelek ve gömlek ile satmak amacıyla dışarıdan satın alınan kravat ayakkabı ve diğer giyim eşyalarının satışının yapıldığı, işçilerin de bu işe özgü olan satış temsilciliği işinde çalıştıkları, bu nedenle yapılan işlerin İşkolları Yönetmeliğinin 10 sıra numaralı “Ticaret, büro, eğitim ve güzel sanatlar” işkoluna girdiği, işyerleri ve bağlı işyerlerinde yapılacak olan toplu iş sözleşmesinin işletme toplu iş sözleşmesi kapsamı düzeyinde değerlendirilmesi gerektiği tespit edilmiştir.

Karar: Yapılan bu tespitlerin Resmî Gazete’de yayımlanmasına 6356 sayılı Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanununun 5 inci maddesi gereğince karar verilmiştir.