11 Temmuz 2012 ÇARŞAMBA

Resmî Gazete

Sayı : 28350

ARTIRMA, EKSİLTME VE İHALE İLÂNLARI

 


UN, UN ÇEŞİTLERİ, ŞEKER, KEPEK V.B. YÜKLEME, BOŞALTMA, DEPOYA İSTİF, İSTİFTEN UN SİLOLARINA DOLDURMA İŞİ İHALE EDİLECEKTİR

Ankara Halk Ekmek ve Un Fabrikası A.Ş Genel Müdürlüğünden:


100 TON N-BUTANOL SATIN ALINACAKTIR

Toprak Mahsülleri Ofisi Genel Müdürlüğü Afyon Alkaloidleri Fabrikası İşletme Müdürlüğünden:


5607 SAYILI KANUNUN 16. MADDESİNE GÖRE AÇIK ARTIRMA SURETİYLE SATIŞA ÇIKARILACAK EŞYA SATILACAKTIR

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Tasfiye Hizmetleri Genel Müdürlüğü Trakya Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü Edirne Tasfiye İşletme Müdürlüğünden:


4458 SAYILI GÜMRÜK MEVZUATI UYARINCA TASFİYELİK HALE GELEN ARAÇ SATILACAKTIR

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Tasfiye Hizmetleri Genel Müdürlüğü Ege Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü İzmir Tasfiye İşletme Müdürlüğünden:


5607 SAYILI KAÇAKÇILIKLA MÜCADELE KANUNU UYARINCA TASFİYELİK HALE GELEN EŞYA SATILACAKTIR

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Tasfiye Hizmetleri Genel Müdürlüğü Gap Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü Gaziantep Tasfiye İşletme Müdürlüğünden:


4458 SAYILI GÜMRÜK KANUNU UYARINCA TASFİYELİK HALE GELEN EŞYA SATILACAKTIR

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Tasfiye Hizmetleri Genel Müdürlüğü İstanbul Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü Erenköy Tasfiye İşletme Müdürlüğünden:


4458 SAYILI GÜMRÜK MEVZUATI UYARINCA TASFİYELİK HALE GELEN ARAÇ/EŞYA SATILACAKTIR

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Tasfiye Hizmetleri Genel Müdürlüğü Orta Anadolu Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü Ergazi Tasfiye İşletme Müdürlüğünden:


GÜMRÜK MEVZUATINA GÖRE TASFİYELİK HALE GELEN ARAÇ SATILACAKTIR

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Tasfiye Hizmetleri Genel Müdürlüğü Batı Akdeniz Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü Antalya Tasfiye İşletme Müdürlüğünden:


550 ADET MUHTELİF CİNS VE EBAT LASTİK SATIN ALINACAKTIR

Devlet Malzeme Ofisi Genel Müdürlüğünden:


RAPORLAMA ÜRÜNÜ, RAPORLAMA SUNUCUSU, VERİ ENTEGRASYON ARACI SATIN ALINACAKTIR

Devlet Malzeme Ofisi Genel Müdürlüğünden:


ÇUVAL AĞZI DİKİŞ MAKİNESİ (BESLEYİCİ, KIVIRMA APARATI VE ADAPTASYON KİTİ İLE BİRLİKTE) SATIN ALINACAKTIR

Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş. Burdur Şeker Fabrikasından:


TAHMİL-TAHLİYE HİZMET İŞİ YAPTIRILACAKTIR

Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş. Afyon Şeker Fabrikasından:


ŞEKER PANCARI ALIMI VE GÖNDERİLMESİ İŞLERİ HİZMET ALIMI İŞİ İHALE EDİLECEKTİR

Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş. Nuri Şeker Uşak Şeker Fabrikası Müdürlüğünden:


OTOMATİK ÇUVAL AĞZI DİKİŞ MAKİNESİ ALIMI AÇIK İHALE USULÜ İLE İHALE EDİLECEKTİR

Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş. Bor Şeker Fabrikasından:


TTK İHTİYACI OLAN 24 KALEM KABLO EK MALZEMELERİ ALIMI 4734 SAYILI KANUNUN 3/G MADDESİ KAPSAMINDA AÇIK İHALE USULÜ İLE İHALE EDİLECEKTİR

Türkiye Taşkömürü Kurumu Genel Müdürlüğünden:


İHALE ERTELEME İLANI

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları İşletmesi Genel Müdürlüğünden:


ŞİRKETİMİZ İHTİYACI DEĞİRMEN ATEŞ TUĞLASI, İZOLE TUĞLASI, ŞAMUT ÖRGÜ HARCI VE ATEŞ BETONU SATIN ALINACAKTIR

Soma Elektrik Üretim ve Ticaret A.Ş. Genel Müdürlüğünden:


EÜAŞ VE BAĞLI ORTAKLIKLARIN GDS SONRASINDA ENERJİ SATIŞ YÖNTEMLERİNİN KURGULANMASI VE UYGULANMA ESASLARINA

İLİŞKİN STRATEJİLERİN BELİRLENMESİ İŞİ 4734 SAYILI KANUNUN3G KAPSAMINDA İHALE EDİLECEKTİR

Elektrik Üretim A.Ş. Genel Müdürlüğünden:


İHALEYE DAVET (İD)

Türkiye Cumhuriyeti İstanbul İl Özel İdaresi İstanbul Proje Koordinasyon Biriminden: (İPKB)


ÖN YETERLİK İLANI

Gümüşhane Üniversitesi Rektörlüğünden:


TAMBUR MOTORU SATIN ALINACAKTIR

Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü Bigadiç Bor İşletme Müdürlüğünden:


GELENDOST SOĞUK HAVA DEPOSU VE MÜŞTEMİLATI İHALE EDİLECEKTİR

Isparta İl Encümen Başkanlığından:


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


UN, UN ÇEŞİTLERİ, ŞEKER, KEPEK V.B. YÜKLEME, BOŞALTMA, DEPOYA İSTİF, İSTİFTEN UN SİLOLARINA DOLDURMA İŞİ İHALE EDİLECEKTİR

Ankara Halk Ekmek ve Un Fabrikası A.Ş Genel Müdürlüğünden:

1 - Fabrikamız, konusu şartnamede belirtilen Un, Un Çeşitleri, Şeker, Kepek v.b. Yükleme Boşaltma, Depoya İstif, İstiften Un Silolarına Doldurma işi kapalı zarf ile teklif alma yoluyla ihale edilecektir.

2 - İhale 31.07.2012 Salı günü saat 14.00’da Fabrikamız Genel Müdürlük toplantı salonunda yapılacaktır.

3 - İhale ile ilgili şartname 100 ¨ (Yüztürklirası) bedelle Fabrikamız Muhasebe ve Ticaret Müdürlüğü’nden temin edilebilir.

4 - Nihai teklifler en geç 31.07.2012 Salı günü saat 14.00’a kadar Fabrikamız Muhasebe ve Ticaret Müdürlüğüne verilmiş olması gerekmektedir.

5 - Postadaki gecikmeler dikkate alınmaz.

ADRES: ANKARA HALK EKMEK VE UN FABRİKASI A.Ş.

Anadolu Bulvarı No: 13 Macunköy - Yenimahalle/ANKARA

Tel: 397 33 65 - 66          Faks: 397 33 71 – 74

5723/1-1

—— • ——

100 TON N-BUTANOL SATIN ALINACAKTIR

Toprak Mahsülleri Ofisi Genel Müdürlüğü Afyon Alkaloidleri Fabrikası İşletme Müdürlüğünden:

Bolvadin’de kurulu bulunan Toprak Mahsulleri Ofisi Afyon Alkaloidleri Fabrikası İşletme Müdürlüğü ihtiyacı için 100 ton N-Butanol kapalı zarfla teklif alma yolu ile satın alınacaktır.

Şartnamesi Afyonkarahisar ili Bolvadin ilçesindeki T.M.O. A.A.F. İşletme Müdürlüğünden 100 TL bedel ile temin edilebilir. Şartname bedelinin Halk Bankası Bolvadin Şubesi 13000001 IBAN TR 91 0001 2009 1860 0013 0000 01 numaralı hesaba yatırılıp dekontunun (0272 612 5667) numaraya fakslanması durumunda isteklilere şartname kargo ile gönderilecektir ve bu konuda 0272 612 6662 / 316 nolu telefondan bilgi alabileceklerdir.

İhalede geçici teminatla birlikte verilecek diğer belge ve şartlar şartnamede belirtilmiştir. İhale tarihi 16.07.2012 Pazartesi günü saat 14.30 olup, istekliler belirtilen saat’e kadar kapalı zarf içindeki teklif mektuplarını A.A.F. İşletme Müdürlüğüne vermeleri gerekmektedir.

Posta ve kargodaki gecikmeler kabul edilmeyecektir.

Bu İhale Toprak Mahsulleri Ofisi İhale Yönetmeliğine göre yapılacaktır.

5626/1-1


5607 SAYILI KANUNUN 16. MADDESİNE GÖRE AÇIK ARTIRMA SURETİYLE SATIŞA ÇIKARILACAK EŞYA SATILACAKTIR

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Tasfiye Hizmetleri Genel Müdürlüğü Trakya Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü Edirne Tasfiye İşletme Müdürlüğünden:

1 - a) Satışa esas bedeli en az 8,48 TL ile en çok 1.629.674,36 TL arasında değişen; yatırılması gereken güvence tutarı da en az 0,85 TL, en çok 162.967,44 TL arasında olan, cinsi, miktarı, bulunduğu yeri, özellikleri, satışa esas bedeli ve güvence tutarı ayrı ayrı şartname eki listede gösterilen 82 grup Havai Fişek ve Maytap, Muhtelif Caterpıllar Parçaları, Muhtelif Rulman, Optik Lazer Disk Okuyucu, Muhtelif Oto Parçası, Muhtelif Elektronik Eşya, Muhtelif Dişçilik Malzemesi, Muhtelif Tencere, Cep Telefonu Adaptörü ve Pili, Muhtelif Fotokopi Makinesi, Muhtelif Uydu Alıcı Cihazı, Muhtelif İç Çamaşırı, İmitasyon Malzemesi (Zincir), Lensmetre, Gözlük Kesme Kesme Makinesi, Optik Yıkama Makinesi, Muhtelif Freze ve Torna Klavuz Ucu, Markasız ve Markalı Dereceli Gözlük, Markasız Güneş Gözlüğü, Tır Motor Bloğu, Sonda Aparatı ve Cihazı, Ultrason Cihazı, Muhtelif Çakmak, Muhtelif Cep Telefonu, Muhtelif Çakmak Gazı, Muhtelif Tansiyon Aleti, Muhtelif Çakı, TV Şasi Aksamı, Muhtelif Elektronik Balast, Floresan Lamba, Hava Yastığı Tüpü ve Kafası, Akaryakıt Dolum Sayacı Ekipmanı, Kasnak ve Kayış Gerdirme Silindiri, Kaynak Makinesi, Tel Çekme Matrisleri, Deri Mont, Muhtelif Deri, Figürlü Naylon Balon, Muhtelif Fotoğraf Makinesi, Hafıza Kartı Sandisk 2. GB, v.b. eşya; açık artırma suretiyle, Edirne Özel İdare İl Müdürlüğü Düğün Salonu 1. Murat Mahallesi İstasyon Kavşağı Migros Karşısı EDİRNE adresindeki ihale salonunda 17/07/2012 tarihinde saat 10.00'da satışa sunulacaktır. Satışa sunulan eşya/araç hakkında daha detaylı bilgiye www.gumruk.gov.tr ve www.tasis.gov.tr internet adresimizden ulaşılabilir.

b) Nakdi olarak ödenecek güvence 16/07/2012 tarih ve saat 16.00'a kadar TASİŞ Kapıkule Gümrük Kompleksi J1 Binası Kapıkule/Edirne adresindeki Edirne Tasfiye İşletme Müdürlüğü veya Bölge Müdürlüklerine bağlı diğer İşletme Müdürlükleri ve Şefliklerde bulunan sayman mutemetliklerine veya Tasfiye Hizmetleri Genel Müdürlüğü Döner Sermaye İşletmesi Saymanlık Müdürlüğü veznesine yatırılması, Tasfiye Yönetmeliğinin 11'inci maddesinde belirtilen tedavüldeki Türk parası dışında kalan değerlerin, yukarıda belirtilen tarih ve saate kadar Şaşmaz Mevki Ergazi Tesisleri, Türk Kuşu Yanı Etimesgut/ANKARA adresinde bulunan Tasfiye Hizmetleri Genel Müdürlüğü Döner Sermaye İşletmesi Saymanlık Müdürlüğü veznesine teslim edilmesi gerekmektedir.

2 - Kimliklerini belirlemeye yarayan belge, gerçek kişilerin T.C. kimlik numarası ve ikametgâh beyanı, tüzel kişilerin vergi kimlik numarası ve işyeri merkezi beyanı, güvencenin yatırıldığına ilişkin belge, vekil olarak katılanlar için vekâletname aslı veya noter onaylı örneği, Tüzel kişiler adına katılacaklardan, yetki belgesinin aslı veya noter onaylı örneğinin veya vekaletname kartının satış günü ihale salonunda ibraz edilmesi gerekir.

3 - Açık Artırma Yöntemiyle Eşya Satış Şartnamesi ve ekleri 10,00 TL (KDV Dahil) bedel karşılığı Edirne Tasfiye İşletme Müdürlüğümüz ve Bölge Müdürlüklerinden alınabilir.

4 - Satışla ilgili olarak aşağıda belirtilen telefon numarasından ayrıntılı bilgi alınabilir.

Bilgi için: Edirne Tasfiye İşletme Müdürlüğü (0) (284) (2152178)

TASİŞ WEB SAYFASI ADRESİ

www.gumruk.gov.tr

www.tasis.gov.tr

İlan olunur.

5701/1-1


4458 SAYILI GÜMRÜK MEVZUATI UYARINCA TASFİYELİK HALE GELEN ARAÇ SATILACAKTIR

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Tasfiye Hizmetleri Genel Müdürlüğü Ege Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü İzmir Tasfiye İşletme Müdürlüğünden:

1 - a) Satışa esas bedeli en az 59,00 TL ile en çok 45.998,00 TL arasında değişen; yatırılması gereken güvence tutarı da en az 6,00 TL, en çok 4.600,00 TL arasında olan, cinsi, miktarı, bulunduğu yeri, özellikleri, satışa esas bedeli ve güvence tutarı ayrı ayrı şartname eki listede gösterilen binek otomobil, minibüs, kamyonet, motorsiklet, arazi taşıtı, araç hurdası, vb. 40 adet araç; açık artırma suretiyle, Sevgi Mah. 905 Sk. No: 1 Gaziemir/İZMİR adresindeki ihale salonunda 18.07.2012 tarihinde saat 09.30'da satışa sunulacaktır. Satışa sunulan araç hakkında daha detaylı bilgiye www.gumruk.gov.tr ve www.tasis.gov.tr internet adresimizden ulaşılabilir.

b) Nakdi olarak ödenecek güvence 17.07.2012 tarih ve saat 16.00'a kadar Ankara Caddesi İhsaniye Plaza No: 75 K: 4 Bayraklı/İZMİR adresinde bulunan ve satışı yapan İzmir Tasfiye İşletme Müdürlüğü ile diğer Tasfiye İşletme Müdürlüklerine bağlı Muhasebe Yetkilisi Mutemetliklerine veya Tasfiye Hizmetleri Genel Müdürlüğü Döner Sermaye İşletmesi Saymanlık Müdürlüğü veznesine yatırılması, Tasfiye Yönetmeliğinin 11'inci maddesinde belirtilen tedavüldeki Türk parası dışında kalan değerlerin, yukarıda belirtilen tarih ve saate kadar Şaşmaz mevki Ergazi Tesisleri, Türk Kuşu Yanı Etimesgut/ANKARA adresinde bulunan Tasfiye Hizmetleri Genel Müdürlüğü Döner Sermaye İşletmesi Saymanlık Müdürlüğü veznesine teslim edilmesi gerekmektedir.

2 - Kimliklerini belirlemeye yarayan belge, gerçek kişilerin T.C. kimlik numarası ve ikametgâh beyanı, tüzel kişilerin vergi kimlik numarası ve işyeri merkezi beyanı, güvencenin yatırıldığına ilişkin belge, vekil olarak katılanlar için vekâletname aslı veya noter onaylı örneği, Tüzel kişiler adına katılacaklardan, yetki belgesinin aslı veya noter onaylı örneğinin satış günü ihale salonunda ibraz edilmesi gerekir.

3 - Açık Artırma Yöntemiyle Eşya Satış Şartnamesi ve ekleri 10,00 TL (KDV dahil) bedel karşılığı İzmir Tasfiye İşletme Müdürlüğümüz ve Tasfiye İşletme Müdürlüklerinden alınabilir.

4 - Satışla ilgili olarak aşağıda belirtilen telefon numarasından ayrıntılı bilgi alınabilir.

Bilgi için: İZMİR Tasfiye İşletme Müdürlüğü (0) (232) (463 90 53)

TASİŞ WEB SAYFASI ADRESİ

www.gumruk.gov.tr

www.tasis.gov.tr

İlan olunur.

5728/1-1


5607 SAYILI KAÇAKÇILIKLA MÜCADELE KANUNU UYARINCA TASFİYELİK HALE GELEN EŞYA SATILACAKTIR

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Tasfiye Hizmetleri Genel Müdürlüğü Gap Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü Gaziantep Tasfiye İşletme Müdürlüğünden:

1 - a) Satışa esas bedeli en az 30,00 TL, en fazla 107.088,42 TL; yatırılması gereken güvence tutarıda en az 3,00 TL. en fazla 10.708,84 TL olan, cinsi, miktarı, özellikleri, satışa esas bedeli ve güvence tutarı şartname eki listede gösterilen dökme çay, paket çay, ceviz içi, çiğ ayçekirdeği ve çakmak cinsi 13 grup eşya; açık artırma suretiyle Kolejtepe mahallesi Mühendisevler sokak GAP Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü hizmet binası adresindeki 4.kat Toplantı Salonunda 20/07/2012 tarihinde saat 09.30'da satışa sunulacaktır. Satışa sunulan eşya hakkında daha detaylı bilgiye www.gumruk.gov.tr ve www.tasis.gov.tr. internet adresimizden ulaşılabilir.

b) Nakdi olarak ödenecek güvence; Satış için 19/07/2012 tarih ve saat 16.00'a kadar Gaziantep Gap Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü hizmet binası Kolejtepe Mahallesi Mühendisevler sokak ŞAHİNBEY/GAZİANTEP adresinde bulunan ve satışı yapan Gaziantep Tasfiye İşletme Müdürlüğü veya Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüklerine bağlı diğer Tasfiye İşletme Müdürlüklerinde bulunan Sayman Mutemetlerine veya Tasfiye Hizmetleri Genel Müdürlüğü Döner Sermaye İşletmesi Saymanlık Müdürlüğü veznesine yatırılması, Tasfiye Yönetmeliğinin 11.inci maddesinde belirtilen tedavüldeki Türk parası dışında kalan değerlerin, yukarıda belirtilen tarih ve saatlere kadar "Şaşmaz Mevkii Ergazi Tesisleri, Türkkuşu Yanı Etimesgut/ANKARA" adresinde bulunan Tasfiye Hizmetleri Genel Müdürlüğü Döner Sermaye İşletmesi Saymanlık Müdürlüğü Veznesine teslim edilmesi gerekmektedir.

2 - Kimliklerini gösterir belge, gerçek kişilerin T.C. kimlik numarası ve ikametgah beyanı, tüzel kişilerin vergi kimlik numarası ve işyeri merkezi beyanı, güvencenin yatırıldığına ilişkin belge, vekil olarak katılanlar için vekâletname aslı veya noter onaylı örneği, Tüzel kişiler adına katılacaklardan, yetki belgesinin aslı veya noter onaylı örneğinin veya vekaletname kartının satış günü ihale salonunda ibraz edilmesi gerekir.

3 - Açık Artırma Yöntemiyle Eşya Satış Şartnamesi ve ekleri KDV dahil 10,00 TL bedel karşılığı Gaziantep Tasfiye İşletme Müdürlüğümüz ve Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüklerinden alınabilir.

4 - Satışla ilgili olarak aşağıda belirtilen telefon numarasından ayrıntılı bilgi alınabilir.

Bilgi için: Gaziantep Tasfiye İşletme Müdürlüğü 0 (342) 339 85 15

TASİŞ WEB SAYFASI ADRESİ

www.gumruk.gov.tr.

www.tasis.gov.tr.

İlan olunur.

5702/1-1


4458 SAYILI GÜMRÜK KANUNU UYARINCA TASFİYELİK HALE GELEN EŞYA SATILACAKTIR

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Tasfiye Hizmetleri Genel Müdürlüğü İstanbul Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü Erenköy Tasfiye İşletme Müdürlüğünden:

1 - a) Satışa esas bedeli en az 1.142,85 TL ile en çok 116.626,22 TL arasında değişen; yatırılması gereken güvence tutarı en az 115,00 TL, en çok 11.663,00 TL arasında olan, cinsi, miktarı, bulunduğu yeri, özellikleri, satışa esas bedeli ve güvence tutarı ayrı ayrı şartname eki listede gösterilen eşya satışlarında oto yedek aksamı, batarya, entegre devre. vida, şaraj cihazı, Muh. giyim eşyası, bebek arabası, plastikten ördek, küvet v.b. 19 (ondokuz) grup eşya açık artırma suretiyle Dudullu Caddesi İETT Anadolu Garajı Yanı Ataşehir/İSTANBUL adresindeki ihale salonunda 18/07/2012 tarihinde saat 09.30'da satışa sunulacaktır. Satışa sunulan eşya hakkında daha detaylı bilgiye www.gumrukticaret.gov.tr ve www.tasis.gov.tr internet adresimizden ulaşılabilir.

b) Nakdi olarak ödenecek güvence 17/07/2012 tarih ve saat 16.30'a kadar Dudullu Caddesi İETT Anadolu Garajı Yanı Ataşehir/İSTANBUL adresindeki Erenköy Tasfiye İşletme Müdürlüğü veya Tüm Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüklerine bağlı diğer İşletme Müdürlüklerinde bulunan sayman mutemetliklerine veya TASİŞ Döner Sermaye İşletmesi Saymanlık Müdürlüğü veznesine yatırılması, Tasfiye Yönetmeliğinin 11'nci maddesinde belirtilen tedavüldeki Türk parası dışında kalan değerlerin yukarıda belirtilen tarih ve saate kadar Şaşmaz mevkii Ergazi Tesisleri, Türk Kuşu Yanı Etimesgut/ANKARA adresinde bulunan TASİŞ Döner Sermaye İşletmesi Saymanlık Müdürlüğü veznesine teslim edilmesi gerekmektedir.

2 - Kimlik belirlemeye yarayan belge, gerçek kişilerin T.C. Kimlik numarası ve ikametgah beyanı, tüzel kişilerin vergi kimlik numarası ve işyeri merkezi beyanı, güvencenin yatırıldığına ilişkin belge, vekil olarak katılanlar için vekaletname aslı veya noter onaylı örneği, Tüzel kişiler adına katılacaklardan, yetki belgesinin aslı veya noter onaylı örneğinin veya vekaletname kartının satış günü ihale salonunda ibraz edilmesi gerekir.

3 - Açık Artırma Yöntemiyle Eşya Satış Şartnamesi ve ekleri (KDV dahil) 10 TL bedeli karşılığı Erenköy Tasfiye İşletme Müdürlüğümüz ve Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüklerinden alınabilir.

4 - Satışla ilgili olarak aşağıda belirtilen telefon numarasından ayrıntılı bilgi alınabilir.

Bilgi için: Erenköy Tasfiye İşletme Müdürlüğü (0216) 364 36 80-81/109-187

TASİŞ WEB SAYFASI ADRESİ

www.gumrukticaret.gov.tr

www.tasis.gov.tr

İlan olunur.

5696/1-1


4458 SAYILI GÜMRÜK MEVZUATI UYARINCA TASFİYELİK HALE GELEN ARAÇ/EŞYA SATILACAKTIR

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Tasfiye Hizmetleri Genel Müdürlüğü Orta Anadolu Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü Ergazi Tasfiye İşletme Müdürlüğünden:

1 - a) Satışa esas bedeli en az 932,86 TL ile en çok 56.680,81 TL arasında değişen; yatırılması gereken güvence tutarı da en az 93,29 TL, en çok 5.668,08 TL arasında olan, cinsi, miktarı, bulunduğu yeri, özellikleri, satışa esas bedeli ve güvence tutarı ayrı ayrı şartname eki listede gösterilen 47 adet muhtelif vasıta ( Binek Oto, Arazi Taşıtı, Minibüs, Motorsiklet ); açık artırma suretiyle, TASİŞ Ergazi Tesisleri Türkkuşu Yanı Etimesgut/ANKARA adresindeki ihale salonunda 19/07/2012 tarihinde saat 09:30’da satışa sunulacaktır. Satışa sunulan eşya/araç hakkında daha detaylı bilgiye www.gumruk.gov.tr ve www.tasis.gov.tr internet adresimizden ulaşılabilir.

b) Nakdi olarak ödenecek güvence 18/07/2012 tarih 16.00’ya kadar TASİŞ Ergazi Tesisleri Hava Durağı Şaşmaz Mevkii Türkkuşu yanı Etimesgut/ANKARA adresindeki Ergazi Tasfiye İşletme Müdürlüğü veya Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüklerine bağlı diğer İşletme Müdürlüklerinde bulunan sayman mutemetliklerine veya Tasfiye Hizmetleri Genel Müdürlüğü Döner Sermaye İşletmesi Saymanlık Müdürlüğü veznesine yatırılması, Tasfiye Yönetmeliğinin 11’inci maddesinde belirtilen tedavüldeki Türk parası dışında kalan değerlerin, yukarıda belirtilen tarih ve saate kadar Şaşmaz mevki Ergazi Tesisleri, Türk Kuşu Yanı Etimesgut/ANKARA adresinde bulunan Tasfiye Hizmetleri Genel Müdürlüğü Döner Sermaye İşletmesi Saymanlık Müdürlüğü veznesine teslim edilmesi gerekmektedir.

2 - Kimliklerini belirlemeye yarayan belge, gerçek kişilerin T.C. kimlik numarası ve ikametgâh beyanı, tüzel kişilerin vergi kimlik numarası ve işyeri merkezi beyanı, güvencenin yatırıldığına ilişkin belge, vekil olarak katılanlar için vekâletname aslı veya noter onaylı örneği, Tüzel kişiler adına katılacaklardan, yetki belgesinin aslı veya noter onaylı örneğinin veya vekaletname kartının satış günü ihale salonunda ibraz edilmesi gerekir.

3 - Açık Artırma Yöntemiyle Eşya Satış Şartnamesi ve ekleri bedel karşılığı ( 10,00 TL KDV dahil ) Ergazi Tasfiye İşletme Müdürlüğümüz ve Orta Anadolu Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğünden alınabilir.

4 - Satışla ilgili olarak aşağıda belirtilen telefon numarasından ayrıntılı bilgi alınabilir.

BİLGİ İÇİN: Ergazi Tasfiye İşletme Müdürlüğü (0) (0312)-(245 24 32 /201-202)

TASİŞ WEB SAYFASI ADRESİ

www.gumruk.gov.tr

www.tasis.gov.tr

İlan olunur.

5618/1-1


GÜMRÜK MEVZUATINA GÖRE TASFİYELİK HALE GELEN ARAÇ SATILACAKTIR

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Tasfiye Hizmetleri Genel Müdürlüğü Batı Akdeniz Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü Antalya Tasfiye İşletme Müdürlüğünden:

1 - a) Satışa esas bedeli en çok 45.152,09 TL ile en az 6.366,30 TL arası değişen; yatırılması gereken güvence tutarı ençok 4.515,21 TL ile en az 636,63 TL olan, cinsi, miktarı, bulunduğu yeri, özellikleri, satışa esas bedeli ve güvence tutarı ayrı ayrı şartname eki listede gösterilen B. Oto, Arazi Taşıtı, Panelvan ve Motorlu Karavan cinsi 14 (ondört) adet araç açık artırma suretiyle, Liman Mah. Liman Cad. No: 28/1 Büyük Liman Antalya adresindeki ihale salonunda 17/07/2012 tarih saat 09.30'da satışa sunulacaktır. Satışa sunulan eşya/araç hakkında daha detaylı bilgiye www.gumruk.gov.tr ve www.tasis.gov.tr internet adresimizden ulaşılabilir.

b) Nakdi olarak ödenecek güvence 16/07/2012 tarih ve saat 16.00'a kadar Liman Cad. TMO Yanı Büyük Liman Antalya adresindeki Antalya Tasfiye İşletme Müdürlüğü veya Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüklerine bağlı diğer İşletme Müdürlüklerinde bulunan sayman mutemetliklerine veya Tasfiye Hizmetleri Genel Müdürlüğü Döner Sermaye İşletmesi Saymanlık Müdürlüğü veznesine yatırılması, Tasfiye Yönetmeliğinin 11'inci maddesinde belirtilen tedavüldeki Türk parası dışında kalan değerlerin, yukarıda belirtilen tarih ve saate kadar Şaşmaz mevki Ergazi Tesisleri, Türk Kuşu Yanı Etimesgut/ANKARA adresinde bulunan Tasfiye Hizmetleri Genel Müdürlüğü Döner Sermaye İşletmesi Saymanlık Müdürlüğü veznesine teslim edilmesi gerekmektedir.

2 - Kimliklerini belirlemeye yarayan belge, gerçek kişilerin T.C. kimlik numarası ve ikametgâh beyanı, tüzel kişilerin vergi kimlik numarası ve işyeri merkezi beyanı, güvencenin yatırıldığına ilişkin belge, vekil olarak katılanlar için vekâletname aslı veya noter onaylı örneği, Tüzel kişiler adına katılacaklardan, yetki belgesinin aslı veya noter onaylı örneğinin veya vekaletname kartının satış günü ihale salonunda ibraz edilmesi gerekir.

3 - Açık Artırma Yöntemiyle Eşya Satış Şartnamesi ve ekleri bedel karşılığı (10,00 TL KDV dahil) Antalya Tasfiye İşletme Müdürlüğü ve Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüklerinden alınabilir.

4 - Satışla ilgili olarak aşağıda belirtilen telefon numarasından ayrıntılı bilgi alınabilir.

Bilgi için : Antalya Tasfiye İşletme Müdürlüğü 0 242 259 03 80

TASİŞ WEB SAYFASI ADRESİ

www.gumruk.gov.tr

www.tasis.gov.tr

İlan olunur.

5652/1-1


550 ADET MUHTELİF CİNS VE EBAT LASTİK SATIN ALINACAKTIR

Devlet Malzeme Ofisi Genel Müdürlüğünden:

Karayolları Genel Müdürlüğü ihtiyacı olan, 550 adet muhtelif cins ve ebat lastik, firma kataloğunda belirlenen standartlara uygun olarak, Ofis’imiz tip ticari şartnamesi ile ihale ek şartlar listesinde belirtilen şartlarla, açık teklif usulü ile iç piyasadan satın alınacaktır.

1 - İHALE EVRAKI BEDELLİDİR.

a) İstekliler, ihale dokümanlarını Genel Müdürlüğümüz I Nolu Satın Alma Daire Başkanlığında ve Ofisimiz internet sitesinde görebilirler. Ancak ihaleye teklif verecek olan firmaların, şartname bedelini (130.-TL) Ofis veznelerinden birine veya Ofis banka hesabına yatırmaları zorunludur.

b) Yatırılan paraya ait ödendi belgesinin aslı ile bir suretinin teklif evrakına eklenerek dış zarfa konulması zorunludur.

2 - Teklif mektupları iç içe konulmuş iki zarf halinde olacaktır. İÇ ZARFTA YALNIZ TEKLİF EDİLEN FİYATIN YAZILI OLDUĞU TEKLİF MEKTUBU, dış zarfta ise iç zarfla birlikte teknik şartname, Ofis tip ticari şartnamesi ve ihale ek şartlar listesinin aynen kabul edildiğini belirten yazılı taahhütname ve ticari şartnamenin 2. maddesinde yazılı belgeler ile ihale ek şartlar listesinde belirtilen belgeler bulunacaktır.

3 - Teklifler, 16.07.2012 günü, saat 12.00’ye kadar Genel Müdürlüğümüz, I Nolu Satın Alma Daire Başkanlığında bulundurulacaktır. Geç gelen teklifler ile postada vaki gecikmeler dikkate alınmayacaktır.

4 - Teklif mektuplarının, son teklif verme günü saat 14.00’de evvela dış zarfları açılacak, daha sonra teklif mektubu ile birlikte gönderilmesi gerekli olan belgeler incelenecek, bu inceleme sonucunda belgeleri istenilen şartlara uygun olduğu tespit edilenlerin iç zarfları aynı gün, kurumun teyidi alınmasını gerektiren tekliflerin iç zarfları bilahare bildirilecek bir tarihte açılacaktır. Uygun olmayan teklifler ise açılmadan teklif sahiplerine iade edilecektir.

5 - Teklifler, ihaleye esas ticari şartnamenin 7. maddesinde belirtilen şartlarla iç zarfların açılmasını müteakip en az 30 gün opsiyonlu olacaktır.

6 - İhale konusu malzemenin tamamı için teklif verilecek olup kısmi teklifler dikkate alınmayacak ve teklifler toplam tutar üzerinden değerlendirilecektir.

7 - Teklif edilen bedelin % 3’ünden az olmamak üzere istekliler tarafından belirlenecek tutarda süresiz geçici teminat verilecektir.

8 - Söz konusu ihale, Kamu İhale Kanununun 3. maddesi (g) fıkrası (İstisna) kapsamında olup, Ofis, ihale konusu malzemeyi ihale edip etmemekte, kısmen ihale etmekte veya dilediğine vermekte serbesttir.

5721/1-1


RAPORLAMA ÜRÜNÜ, RAPORLAMA SUNUCUSU, VERİ ENTEGRASYON ARACI SATIN ALINACAKTIR

Devlet Malzeme Ofisi Genel Müdürlüğünden:

T.C. Adalet Bakanlığı Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı ihtiyacı raporlama ürünü (iş zekası), raporlama sunucusu ve veri entegrasyon aracı, kuruluşça hazırlanan teknik şartnamesine uygun olarak, Ofis’imiz tip ticari şartnamesi ile ihale ek şartlar listesinde belirtilen şartlarla, açık teklif usulü ile iç piyasadan satın alınacaktır.

1 - İHALE EVRAKI BEDELLİDİR.

a) İstekliler, ihale dokümanlarını Genel Müdürlüğümüz III Nolu Satın Alma Daire Başkanlığında ve Ofisimiz internet sitesinde görebilirler. Ancak ihaleye teklif verecek olan firmaların, şartname bedelini (130.-TL) Ofis veznelerinden birine veya Ofis banka hesabına yatırmaları zorunludur.

b) Yatırılan paraya ait ödendi belgesinin aslı ile bir suretinin teklif evrakına eklenerek dış zarfa konulması zorunludur.

2 - Teklif mektupları iç içe konulmuş iki zarf halinde olacaktır. İÇ ZARFTA YALNIZ TEKLİF EDİLEN FİYATIN YAZILI OLDUĞU TEKLİF MEKTUBU, dış zarfta ise iç zarfla birlikte teknik şartname, Ofis tip ticari şartnamesi ve ihale ek şartlar listesinin aynen kabul edildiğini belirten yazılı taahhütname ve ticari şartnamenin 2. maddesinde yazılı belgeler ile ihale ek şartlar listesinde belirtilen belgeler bulunacaktır.

3 - Teklifler, 17.07.2012 günü, saat 12.00’ye kadar Genel Müdürlüğümüz, III Nolu Satın Alma Daire Başkanlığında bulundurulacaktır. Geç gelen teklifler ile postada vaki gecikmeler dikkate alınmayacaktır.

4 - Teklif mektuplarının, son teklif verme günü saat 14.00’de evvela dış zarfları açılacak, daha sonra teklif mektubu ile birlikte gönderilmesi gerekli olan belgeler incelenecek, bu inceleme sonucunda belgeleri istenilen şartlara uygun olduğu tespit edilenlerin teknik şartnamesine uygunluğunun belirlenmesini müteakip, uygun olduğu tespit edilen tekliflerin fiyat ile ilgili iç zarfları bilahare bildirilecek bir tarihte açılacaktır. Uygun olmayan teklifler ise açılmadan teklif sahiplerine iade edilecektir.

5 - Teklifler, ihaleye esas ticari şartnamenin 7. maddesinde belirtilen şartlarla iç zarfların açılmasını müteakip en az 30 gün opsiyonlu olacaktır.

6 - İhale konusu malzemenin tamamı için teklif verilecek olup, kısmi teklifler değerlendirilmeyecektir.

7 - Teklif edilen bedelin % 3’ünden az olmamak üzere istekliler tarafından belirlenecek tutarda en az 6 ay süreli geçici teminat verilecektir.

8 - Söz konusu ihale, Kamu İhale Kanununun 3. maddesi (g) fıkrası (İstisna) kapsamında olup, Ofis, ihale konusu malzemeyi ihale edip etmemekte, kısmen ihale etmekte serbesttir.

5713/1-1


ÇUVAL AĞZI DİKİŞ MAKİNESİ (BESLEYİCİ, KIVIRMA APARATI VE ADAPTASYON KİTİ İLE BİRLİKTE) SATIN ALINACAKTIR

Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş. Burdur Şeker Fabrikasından:

Çuval ağzı dikiş makinesi (besleyici, kıvırma aparatı ve adaptasyon kiti ile birlikte) satın alınacaktır. İhale Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş. Mal ve Hizmet Alımı Yönetmeliği esaslarına göre yapılacaktır.

İhale kayıt numarası                                            :  2012/88934

1 - İdarenin

a) Adresi                                                             :  Şeker Fabrikası Müdürlüğü-Şekerevleri Mah. Yunus Emre Cad. Kapı No: 2 15220 BURDUR

b) Telefon ve faks numarası                                :  0 248 233 19 35 - 0 248 233 12 67

2 - İhale konusu Malın

a) Adı                                                                  :  Çuval ağzı dikiş makinesi temini

b) Niteliği ve miktarı                                           :  2 Adet Çuval ağzı dikiş makinesi (besleyici, kıvırma aparatı ve adaptasyon kiti ile birlikte) temini (Detayı teknik şartnamede gösterilmiştir.) Panoları alınmayacaktır.

3 - İhale Konusu malın teslim yeri                      :  Burdur Şeker Fabrikası

4 - İhale dokümanın görülmesi ve temini:

a) İhale dokümanının görüleceği yer                   :  Burdur Şeker Fabrikası Ticaret Servisi

b) İhale dokümanının satın alınabileceği yer       :  Burdur Şeker Fabrikası Ticaret Servisi

c) İhale dokümanının satış bedeli (KDV dahil)   :  TL 30,00

5 - İhaleye ilişkin bilgiler ile son teklif verme tarih ve saati

a) Tekliflerin sunulacağı adres                            :  Burdur Şeker Fabrikası Haberleşme Şefliği

b) İhalenin yapılacağı adres                                 :  Burdur Şeker Fabrikası Toplantı Salonu

c) İhale (son teklif verme) tarihi                          :  25/07/2012

d) İhale (son teklif verme) saati                           :  Saat 14.30

6 - İstekliler teklif ettikleri bedelin %3’ünden az olmamak üzere kendi belirleyecekleri tutarda geçici teminat vereceklerdir.

7 - Verilen tekliflerin geçerlik süresi, ihale tarihinden itibaren en az 45 takvim günü olmalıdır.

8 - Mezkur mal alımı ceza ve yasaklama hükümleri hariç 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu ve 4735 sayılı Kamu İhale Sözleşmeleri Kanununa tabi olmayıp, Fabrikamız ihaleyi yapıp yapmamakta veya kısmen yapmakta serbesttir.

5724/1-1


TAHMİL-TAHLİYE HİZMET İŞİ YAPTIRILACAKTIR

Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş. Afyon Şeker Fabrikasından:

Şeker Ambarı Tahmil-Tahliye Hizmet işi, T.Ş.F.A.Ş. Mal ve Hizmet Alımı Yönetmeliği esasları dâhilinde açık ihale usulü birim fiyat teklif ile ihale edilecektir. İhaleye ilişkin ayrıntılı bilgiler aşağıda yer almaktadır:

İhale kayıt numarası                         :  2012/88180

1 - İdarenin

a) Adresi                                          :  Afyonkarahisar Konya karayolu 22. Km. Afyonkarahisar

b) Telefon ve faks numarası             :  0 272 248 34 80 - 0 272 248 34 87

c) Elektronik posta adresi (varsa)

2 - İhale konusu hizmetin

a) Niteliği, türü ve miktarı                :  Fabrikamız içerisinde bulunan Ambarlar ile fabrikamıza bağlı bölge depoları ile kiralanan depolara şeker istiflenmesi ve şeker satışı sırasında şeker yükleme işini kapsamaktadır. İşin miktarı   ± % 20 toleranslı 200.000 tondur.

b) Yapılacağı yer                              :  Fabrika Ambarları, Bölge Depoları ve Kiralık depolar

c) İşin süresi                                    :  Bir Yıl (365 gün)

3 - İhalenin

a) Yapılacağı yer                              :  Afyon Şeker Fabrikası Toplantı Salonu

b) Tarihi ve saati                              :  24.07.2012 Salı günü saat 14.00

4 - İhaleye katılabilme şartları ve istenilen belgeler ile yeterlik değerlendirmesinde uygulanacak kriterler:

4.1 - İhale şartnamesinde belirtilen gereklilikleri yerine getiren yerli isteklilere açıktır.

5 - Ekonomik açıdan en avantajlı teklif sadece en düşük fiyat esasına göre belirlenecektir.

6 - İhaleye sadece yerli istekliler katılabilecektir.

7 - İhale dokümanının görülmesi ve satın alınması:

7.1. İhale dokümanı, idarenin adresinde görülebilir ve 118,00 (Yüzonsekiz) Türk Lirası karşılığı Afyon Şeker Fabrikası Ticaret Servisi adresinden satın alınabilir.

7.2. İhaleye teklif verecek olanların ihale dokümanını satın almaları zorunludur.

8 - Teklifler, ihale tarih ve saatine kadar Afyon Şeker Fabrikası Haberleşme Servisi adresine elden teslim edilebileceği gibi, aynı adrese iadeli taahhütlü posta vasıtasıyla da gönderilebilir.

9 - İstekliler tekliflerini, birim fiyatlar üzerinden vereceklerdir. İhale sonucu üzerine ihale yapılan istekliyle, her bir iş kaleminin miktarı ile bu kalemler için teklif edilen birim fiyatların çarpımı sonucu bulunan toplam bedel üzerinden birim fiyat sözleşme imzalanacaktır. Bu ihalede, işin tamamı için teklif verilecektir

10 - İstekliler teklif ettikleri bedelin %3'ünden az olmamak üzere kendi belirleyecekleri tutarda geçici teminat vereceklerdir.

11 - Verilen tekliflerin geçerlilik süresi, ihale tarihinden itibaren en az 60 (Altmış) takvim günü olmalıdır.

12 - Konsorsiyum olarak ihaleye teklif verilemez.

13 - Diğer Hususlar

13.1. İhalede gerektiğinde açık eksiltme ve/veya pazarlık yapılabilecektir. İsteklilerin veya kanuni vekillerinin ihale günü fabrikamızda hazır bulunmaları gerekmektedir.

13.2. İş bu şartname konusu hizmet alımı ceza ve yasaklama hükümleri hariç 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu ve 4735 sayılı Kamu İhale Sözleşmeleri Kanununa tabi olmayıp, İdare ihaleyi yapıp yapmamakta veya kısmen yapmakta serbesttir.

5704/1-1


ŞEKER PANCARI ALIMI VE GÖNDERİLMESİ İŞLERİ HİZMET ALIMI İŞİ İHALE EDİLECEKTİR

Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş. Nuri Şeker Uşak Şeker Fabrikası Müdürlüğünden:

2012/2013 Kampanya Dönemi Fabrikamız Ziraat Böl. Şefliklerine bağlı Kantarlarda Şeker Pancarı Alımı ve Gönderilmesi İşleri Hizmet alımı İşi Açık İhale Usulü İle İhale Edilecektir.

1 - İdarenin

a) Adı                                     :  Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş. Nuri Şeker Uşak Şeker Fabrikası Müdürlüğü

b) Adresi                                :  Uşak-Ankara Karayolu 5.Km.UŞAK

c) Telefon ve faks numarası    :  0276 231 14 91    Faks: 0276 231 17 32

2 - İhale konusu Hizmetin

a) Niteliği, türü ve miktarı       :  Fabrikamızın 2012/2013 yılı Kampanya döneminde ± % 20 toleranslı 95 gün boyunca Pancar Alın ve Gönderme İşleri. (Yapılacak iş ve çalıştırılacak işçilerin sayıların detayı Teknik Şartnamesinde belirtilmiştir.)

Çalışacak Personel: 24 Adet İşçi ± %20 Toleranslı 95 Gün

b) Yapılacağı Yer

:

Bölge Adı

Kantar Adı

Çalıştırılacak

Personel Adet

Çivril

Çivril

  6

Simav

Gediz

  6

Simav

Hisarbey

  6

Simav

Simav

  6

TOPLAM

24

3 - İhalenin

a) Yapılacağı yer                     :  Nuri Şeker Uşak Şeker Fabrikası Müdürlüğü Uşak-Ankara Karayolu 5. Km.UŞAK

b) Tarihi ve saati                     :  24.07.2012 Salı günü saat 14.30

4 - İhale şartnamede belirtilen gereklilikleri yerine getiren yerli isteklilere açıktır.

5 - İhale dokümanı Nuri Şeker Uşak Şeker Fabrikası Müdürlüğü/UŞAK adresindeki Ticaret Servisinde görülebilir ve ihale dökümanları (KDV. Dahil) TL/Tk.100,00 (YÜZ Türk Lirası) karşılığı aynı adreslerden temin edilebilir. İhaleye teklif verecek olanların ihale dokümanlarını satın almaları zorunludur.

6 - Teklifler, 24.07.2012 Salı günü saat 14.30’a Nuri Şeker Uşak Şeker Fabrikası Müdürlüğü Uşak-Ankara Karayolu 5.Km.UŞAK adresindeki Müdürlüğümüz Haberleşme Servisine verilebileceği gibi, iadeli taahhütlü posta vasıtasıyla da gönderilebilir.

7 - İstekliler tekliflerini, Her bir iş kalemi için teklif birim fiyatlar üzerinden vereceklerdir. İhale sonucu, üzerine ihale yapılan istekliyle her bir iş kalemi için teklif edilen birim fiyatların miktarlarla çarpımı sonucu bulunan toplam bedel üzerinden birim fiyat sözleşme imzalanacaktır.

8 - İstekliler teklif ettikleri bedelin %3’ünden az olmamak üzere kendi belirleyecekleri tutarda geçici teminat vereceklerdir.

9 - Verilen tekliflerin geçerlik süresi,  ihale tarihinden itibaren en az 60 (Altmış)  takvim günü olmalıdır.

10 - Ceza ve yasaklamaya ilişkin hususlar hariç, mezkur alım 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu ve 4735 sayılı Kamu İhale Sözleşmeleri Kanununa tabi değildir.

5705/1-1


OTOMATİK ÇUVAL AĞZI DİKİŞ MAKİNESİ ALIMI AÇIK İHALE USULÜ İLE İHALE EDİLECEKTİR

Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş. Bor Şeker Fabrikasından:

İhale kayıt numarası                :  2012/89437

1 - İdarenin

a) Adı                                     :  T.Ş.F.A.Ş.Bor Şeker Fabrikası

b) Adresi                                :  Bor Caddesi Bahçeli Kasabası-Bor/NİĞDE

c) Telefon ve Faks numarası   :  0388 311 93 01-06 (6Hat) - 0388 311 93 07

2 - İhale konusu malların

a) Niteliği, türü ve miktarı       :  İhale konusu işin türü, niteliği ve miktarı aşağıda belirtilmiştir.

Fabrikamız Şeker Ambalajlama ünitesinde 50 Kilogramlık polipropilen şeker çuvallarının ağızlarının dikilmesinde kullanılmak üzere 2 Adet Otomatik Çuval Ağzı Dikiş Makinesi(Besleyici, Kıvırma Aparatı ve Adaptasyon Kiti ile Birlikte) Alımı.

b) Teslim Yeri                        :  T.Ş.F.A.Ş Bor Şeker Malzeme Ambarı

c) Teslim Tarihi                      :  Malzemeler, sözleşmenin imzalanmasını müteakip, en geç 50 (Elli) takvim günü içerisinde teslim edilecektir.

3 - İhalenin

a) Yapılacağı yer                     :  T.Ş.F.A.Ş. Bor Şeker Fabrikası - Toplantı Salonu

b) Tarihi ve saati                     :  25.07.2012 Çarşamba günü saat 14.00

4 - İhale şartnamesinde belirtilen gereklilikleri yerine getiren yerli isteklilere açıktır.

5 - Ekonomik açıdan en avantajlı teklif en düşük fiyat esasına göre belirlenecektir.

6 - İhale dokümanı T.Ş.F.A.Ş. Bor Şeker Fabrikası adresindeki Ticaret Servisinde görülebilir ve ihale dokümanı (KDV. Dahil) 100,00 TL (Yüz Türk Lirası) karşılığı aynı adresten temin edilebilir. İhaleye teklif verecek olanların ihale dokümanlarını satın almaları zorunludur.

7 - Teklifler, 25.07.2012 Çarşamba günü saat 14.00’e kadar Bor Şeker Fabrikası adresindeki Müdürlüğümüz Haberleşme Servisine verilebileceği gibi, iadeli taahhütlü posta vasıtasıyla da gönderilebilir.

8 - İstekliler tekliflerini, birim fiyatlar üzerinden vereceklerdir. İhale sonucu üzerine ihale yapılan istekliyle, her bir iş kaleminin miktarı ile bu kalemler için teklif edilen birim fiyatların çarpımı sonucu bulunan toplam bedel üzerinden birim fiyat sözleşme imzalanacaktır. Bu ihalede, işin tamamı için teklif verilecektir.

9 - İsteklinin teklifini postayla göndermesi halinde dahi, T.Ş.F.A.Ş Genel Müdürlüğü Mal ve Hizmet Alım Yönetmeliğinin 24. ve 25. Maddesi uyarınca eksiltme veya pazarlık yapılabileceğinden, isteklinin kanuni temsilcisinin noter onaylı belge aslı ile birlikte ihale gün ve saatinde hazır bulunması gerekmektedir. Kanuni temsilcinin ihale gün ve saatinde komisyon toplantı yerinde bulunmaması halinde postayla gönderilen teklif nihai teklif sayılacaktır.

10 - İstekliler teklif ettikleri bedelin %3’ünden az olmamak üzere kendi belirleyecekleri tutarda geçici teminat vereceklerdir.

11 - Verilen tekliflerin geçerlik süresi, ihale tarihinden itibaren en az 60 (Altmış)  takvim günü olmalıdır.

12 - Konsorsiyumlar ihaleye teklif veremezler.

13 - Kurumumuz şartname konusu mal alımı; ceza ve ihalelerden yasaklama hükümleri hariç 4734 ve 4735 sayılı Kanunlara tabi değildir. İhale Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş. Mal ve Hizmet Alımı Yönetmeliği esaslarına göre yapılacaktır. Teşekkülümüz ihaleyi yapıp yapmamakta veya kısmen yapmakta serbesttir.

5688/1-1


TTK İHTİYACI OLAN 24 KALEM KABLO EK MALZEMELERİ ALIMI 4734 SAYILI KANUNUN 3/G MADDESİ KAPSAMINDA AÇIK İHALE USULÜ İLE İHALE EDİLECEKTİR

Türkiye Taşkömürü Kurumu Genel Müdürlüğünden:

İhale kayıt numarası                      :  2012/87255

1 - İdarenin                                  

a) Adresi                                       :  Türkiye Taşkömürü Kurumu Genel Müdürlüğü Satınalma Daire Başkanlığı ZONGULDAK

b) Telefon ve faks numarası         :  Tel: 0-372.259 47 94-84 Fax: 0 372-251 19 00-253 12 73

c) Elektronik posta adresi (varsa) :  satinalma@taskomuru.gov.tr.

2 - İhale konusu işin nev’i            :     Malzemenin Cinsi               Miktarı

a) Niteliği, türü ve miktarı             :  Kablo Ek Malzemeleri            24 kalem

b) Teslim yeri                                   TTK GENEL MÜDÜRLÜĞÜ Makine ve İkmal Daire Başkanlığı Muayene ve Tesellüm İşleri Şube Müdürlüğü Tesellüm ambarıdır.

c) Teslim süresi                            :  Firmalar siparişi takiben malzemeleri 30 takvim günü içerisinde teslim edeceklerdir.

3 - İhalenin

a) Yapılacağı yer                           :  TTK Satınalma Daire Başkanlığı ZONGULDAK

b) Tarihi ve saati                           :  06.08.2012 Pazartesi - saat 15.00

c) Dosya no                                  :  1215055

4 - İhaleye katılabilmek için gereken belgeler ve yeterlik kriterleri

4-1 - İsteklilerin ihaleye katılabilmeleri için aşağıda sayılan belgeleri teklifleri kapsamında sunmaları gerekir:

a) Tebligat için adres beyanı ve ayrıca irtibat için telefon ve varsa faks numarası ile elektronik posta adresi,

b) Mevzuatı gereği kayıtlı olduğu Ticaret ve/veya Sanayi Odası veya Meslek Odası belgesi;

1) Gerçek kişi olması halinde, ihaleye ilişkin ilk ilanın yapıldığı yıl içerisinde alınmış, Ticaret ve/veya Sanayi Odası veya Meslek Odasına kayıtlı olduğunu gösterir belge,

2) Tüzel kişi olması halinde, mevzuatı gereği tüzel kişiliğin siciline kayıtlı bulunduğu Ticaret ve/veya Sanayi Odasından, ihaleye ilişkin ilk ilanın yapıldığı yıl içerisinde alınmış, tüzel kişiliğin sicile kayıtlı olduğuna dair belge,

c) Teklif vermeye yetkili olduğunu gösteren imza beyannamesi veya imza sirküleri;

1) Gerçek kişi olması halinde, noter tasdikli imza beyannamesi,

2) Tüzel kişi olması halinde, ilgisine göre tüzel kişiliğin ortakları, üyeleri veya kurucuları ile tüzel kişiliğin yönetimindeki görevlileri belirten son durumu gösterir Ticaret Sicil Gazetesi veya bu hususları tevsik eden belgeler ile tüzel kişiliğin noter tasdikli imza sirküleri,

d) İhale İdari şartnamesinin 9 uncu maddesinin (a), (b), (c), (d), (e) ve (g) bentlerinde sayılan durumlar da olunmadığına ilişkin, ihale tarihinden önceki üç ay içinde alınmış belgeler ile buna ilişkin yazılı taahhütname,

e) Şekli ve içeriği Şartnamede belirlenen teklif mektubu,

f) İhale İdari şartnamesinde belirlenen geçici teminat,

g) Vekaleten ihaleye katılma halinde, istekli adına katılan kişinin ihaleye katılmaya ilişkin noter tasdikli vekaletnamesi ile noter tasdikli imza beyannamesi,

h) İsteklinin iş ortaklığı olması halinde şekli ve içeriği bu Şartnamede belirlenen iş ortaklığı beyannamesi

j) İsteklilerin alt yüklenicilere yaptırmayı düşündükleri işlere ait önerileri ve işlerin listesi,

k) İhale dokümanının satın alındığına dair belge, İsteklinin ortak girişim olması halinde (b), (c) ve (d) de yer alan belgelerin her bir ortakça ayrı ayrı verilmesi zorunludur.

4.2 - Mesleki ve teknik yeterliğe ilişkin aranacak belgeler ve bu belgelerin taşıması gereken kriterler.

4.3 - Teslim edilen malzemeler için marka ve model belirtilecektir.

4.3.2. Firmalar malzemeyi tanıtıcı katalog ve dokumanı teklifleri ile birlikte verecektir.

4.3.3. Teklif edilen malzeme imalat hatalarına karşı teslim tarihinden itibaren en az 1 yıl süre ile garantili olacaktır.

4.3.4. Malzemeler orijinal ambalajında teslim edilecektir.

4.3.5. Kısmi teslimat yapılabilecektir.

5 - Ekonomik açıdan en avantajlı teklifin belirlenmesi:

5.1 - En düşük fiyat esasına göre belirlenecektir. Tekliflerin eşit olması durumunda erken teslim süresi esas alınacaktır.

5.2 - İstekliler tekliflerini Türk Lirası olarak vereceklerdir.

6 - İhale, İdari Şartnamedeki katılma koşullarını taşıyan tüm yerli isteklilere açıktır.

7 - İhale dökümanı TTK Satınalma Dairesi Başkanlığı Bülent Ecevit Caddesi No: 2 Zonguldak ve TTK Ankara Misafirhanesi 7. Cadde (Aşkaabat Cd.) 19. Sokak No: 22 Bahçelievler/Ankara görülebilir ve şartnameler 50,00 TL. karşılığı aynı adreslereden temin edilebilir.

“İhale dokümanı kargo yoluyla da satın alınması mümkündür. Kargo yoluyla ihlale dokümanı almak isteyenler, Kargo masrafı kendilerine ait olmak üzere 50,00 TL. İhale dokümanını Vakıflar Bankası Zonguldak Şubesindeki TR910001 5001 58007292564228 no’lu hesabımıza yatıracaklardır. Kargo yoluyla ihale dokümanı satın almak isteyenler, İhale dokümanı bedeline ilişkin ödeme dekontu ile ihale dokümanının gönderileceği adresinde belirtildiği ihale dokümanı talep başvurularını yukarıda yer alan faks numarasına veya yazılı olarak idareye ihale tarihinden sonra en az beş gün önce göndermek zorundadır. İhale dokümanının kargo yoluyla gönderilmesi halinde, kargonun ulaşmamasından veya geç ulaşmasından yada dokümanın eksik olmasından dolayı idaremiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. İhaleye teklif verecek olanların ihale dokümanı satın almaları zorunludur.

8 - Teklifler en geç 06.08.2012 Pazartesi - saat 15:00’e kadar Türkiye Taşkömürü Kurumu Genel Müdürlüğü Satın Alma Dairesi Başkanlığına elden teslim edilebileceği gibi iadeli-taahhütlü posta vasıtasıyla da gönderilebilir. Ancak postada doğabilecek gecikmeden idaremiz sorumlu değildir.

9 - İstekliler tekliflerini, her bir iş kaleminin miktarı ile bu iş kalemleri için teklif edilen birim fiyatlarının çarpımı sonucu bulunan toplam bedel üzerinden vereceklerdir. İhale sonucu, ihale üzerine bırakılan istekliyle her bir iş kaleminin miktarı ile iş kalemleri için teklif edilen birim fiyatların çarpımı sonucu bulunan toplam bedel üzerinden birim fiyat sözleşme imzalanacaktır. İhale konusu işe ilişkin kısmi teklif verilebilecektir.

10 - İstekliler teklif edilen bedelin %3’den az olmamak üzere kendi belirleyecekleri oranda geçici teminat vereceklerdir. Teklif edilen bedelin %3’ünden az oranda geçici teminat veren isteklilerin teklifleri değerlendirme dışı bırakılacaktır.

11 - Verilen tekliflerin geçerlilik süresi ihale tarihinden itibaren en az 90 takvim günü olmalıdır.

12 - Konsorsiyumlar ihaleye teklif veremezler.

13 - Bu ihale ile ilgili olarak ceza ve halelerden yasaklama hükümleri için aşağıdaki maddeler uygulanır.

13.1.1 - İsteklilere uygulanacak cezai müeyyide ve ihalelerden yasaklama işlemlerinde 4734 sayılı Kanun ve ilgili diğer mevzuat hükümleri uygulanır.

13.1.2 - Sözleşmenin uygulanması safhasında yasak fiil ve davranışlar ile ihalelerden yasaklama işlemleri Kurumumuz Mal, Hizmet Alımları ve Yapım işleri ile ilgili Yönetmeliğimizin 15/A ve 15/B maddelerinde yer alan hükümler uygulanır.

İlan olunur.

5699/1-1

—— • ——

İHALE ERTELEME İLANI

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları İşletmesi Genel Müdürlüğünden:

Daha önce ilanen duyurulan “ANKARA HIZLI TREN GARI PROJESİNİN YAP-İŞLET-DEVRET MODELİ İLE GERÇEKLEŞTİRİLMESİ” işi ihalesi, Firmalardan gelen talepler de göz önüne alınarak katılımın ve rekabetin artmasını sağlamak amacıyla 17.07.2012 olan ihale tarihi aynı yer ve saatte olmak üzere 28.08.2012 tarihine ertelenmiştir.

Tüm istekli ve istekli olabileceklere duyurulur.

5715/1-1

—— • ——

ŞİRKETİMİZ İHTİYACI DEĞİRMEN ATEŞ TUĞLASI, İZOLE TUĞLASI, ŞAMUT ÖRGÜ HARCI VE ATEŞ BETONU SATIN ALINACAKTIR

Soma Elektrik Üretim ve Ticaret A.Ş. Genel Müdürlüğünden:

Değirmen Ateş Tuğlası, İzole Tuğlası, Şamut Örgü Harcı ve Ateş Betonu açık ihale usulü ile kapalı zarf usulü satın alınacaktır.

1 - İdarenin

a) Adresi                                    :  SEAŞ Elektrik Üretim ve Ticaret A.Ş. Genel Müdürlüğü SOMA/MANİSA

b) Telefon ve Faks Numarası    :  0 236 613 19 83-613 31 00-612 84 49

c) Elektronik Posta Adresi         :  ticaret@seas.gov.tr

2 - İhale Konusu İşin:

a) Niteliği, Türü ve Miktarı

 

Ateş Tuğlası (250x124x90/105) (Resim no: 622)

Adet

50.000

İzole Tuğlası (250x124x72/82)  (Resim no: 621)

Adet

70.000

Şamut Örgü Harcı

Kg

10.000

Ateş Betonu (Sıva harcı)

Kg

20.000

 

a) Yapılacağı Yer                       :  SEAŞ Elektrik Üretim ve Ticaret A.Ş. Genel Müdürlüğü

b) İşin Süresi                             :  Ateş Tuğlası ve İzole Tuğlası Sözleşmenin imzalanmasından itibaren 90 takvim gününde, Ateş Betonu 30 takvim gününde, Şamut Örgü Harcı 30 takvim gününde teslim edilecektir.

c) Dos. No                                 :  33 SEAS 12.40 - 2012/87414

3 - İhalenin

a) Yapılacağı Yer                       :  SEAŞ Elektrik Üretim ve Ticaret A.Ş. Genel Müdürlüğü İhale Salonu.

b) Tarihi ve Saati                       :  02.08.2012 Perşembe günü saat 15:00

c) Teslim Yeri                            :  SEAŞ ambarı.

4 - İhale Dokümanı SEAŞ Elektrik Üretim ve Ticaret A.Ş. Genel Müdürlüğü adresinde görülebilir ve 150,-TL. Karşılığı (aynı adresten) temin edilebilir. İhaleye teklif verecek olanların ihale dokümanı satın almaları zorunludur. Posta yoluyla ihale dokümanı almak isteyenler, posta masrafı hariç 150,-TL. doküman bedelini 240-Vakıfbank Soma Şb. TR530001500158007260642600 hesabına yatırmak zorundadır. Posta yoluyla ihale dokümanı satın almak isteyenler, ihale doküman bedeline ilişkin ödeme dekontu ile ihale dokümanının gönderileceği adresin de belirtildiği ihale dokümanı talep başvurularını yukarıda yer alan faks numarasına veya yazılı olarak idareye göndermek zorundadır. İhale dokümanının posta yada kargo yoluyla gönderilmesi halinde, postanın yada kargonun ulaşmamasından veya geç ulaşmasından ya da dokümanın eksik olmasından dolayı idaremiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

5 - Teklifler 02.08.2012 Perşembe günü saat 15:00’a kadar SEAŞ Elektrik Üretim ve Ticaret A.Ş. Genel Müdürlüğü’ ne verebileceği gibi iadeli taahhütlü posta vasıtasıyla da gönderilebilir. Postada meydana gelebilecek gecikmelerden idaremiz sorumlu tutulamaz.

6 - İstekliler tekliflerini birim bedel TL. cinsinden vereceklerdir. Ateş Tuğlası ve İzole Tuğlası için (TL/Adet), Ateş Betonu ve Şamut Örgü Harcı için (TL./Kg.) İhale sonucu üzerine ihale yapılan istekliye Birim fiyat üzerinden Birim fiyat sözleşmesi düzenlenecektir.

7 - İstekliler teklif ettikleri bedelin %3’ ünden az olmamak üzere kendi belirleyecekleri tutarda geçici teminat vereceklerdir.

8 - Verilen tekliflerin geçerlilik süresi ihale taahhüdünden itibaren en az 60 takvim günü olmalıdır.

8.1. Bu ihaleye ilgili kalemin tamamını kapsamak üzere kısmi teklif verilebilir, alternatif teklif verilemez.

8.2. Bu ihaleye Konsorsiyumlar teklif veremez.

9 - 4734 Sayılı Kamu İhale Kanunu ve 4735 Sayılı Kamu İhale Sözleşmeleri Kanunu kapsamı dışında tutulan ve bu kanunlarda 3/g istisna olarak belirtilen bu mal alım ihalesi ELEKTRİK ÜRETİM A.Ş. GENEL MÜDÜRLÜĞÜ Satın alma ve İhale Yönetmeliğine Göre yapılacaktır.

5687/1-1

—— • ——

EÜAŞ VE BAĞLI ORTAKLIKLARIN GDS SONRASINDA ENERJİ SATIŞ YÖNTEMLERİNİN KURGULANMASI VE UYGULANMA ESASLARINA

İLİŞKİN STRATEJİLERİN BELİRLENMESİ İŞİ 4734 SAYILI KANUNUN3G KAPSAMINDA İHALE EDİLECEKTİR

Elektrik Üretim A.Ş. Genel Müdürlüğünden:

İhale kayıt numarası                            :  2012/89845

Dosya No                                           :  39-EPH/12029

1 - İdarenin

a) Adı                                                  :  EÜAŞ Genel Müdürlüğü Ticaret Dairesi Başkanlığı

b) Adresi                                             :  EÜAŞ Genel Müdürlüğü Ticaret Dairesi Başkanlığı Nasuh Akar Mah. Türkocağı Cad. No: 2 Çankaya/ANKARA

c) Telefon numarası                            :  0312 212 69 00-2333

d) Faks numarası                                :  0312 212 17 48

d) Elektronik posta adresi                   : 

2 - İhale konusu malın adı,

Niteliği, türü ve miktarı                       :  EÜAŞ ve Bağlı Ortaklıkların GDS sonrasında enerji satış yöntemlerinin kurgulanması ve uygulanma esaslarına ilişkin stratejilerin belirlenmesi işleri.

3 - İhale konusu işin

a) Teslim yeri/işin yapılacağı yer         :  EÜAŞ Genel Müdürlüğü ve bağlı ortaklıkları

b) Teslim tarihi/işin süresi                   :  Teknik Şartnamede belirtildiği gibi İşin süresi 6 (altı) ay olarak belirlenmiş olup, tarifesi düzenlemeye tabi müşterileri de göz önünde bulundurularak, optimum enerji satışı sağlanacak şekilde proje termin planı idareye sunulacaktır. Süre Yüklenici Firma’nın EÜAŞ ile danışmanlık sözleşmesini imzalama tarihinde başlayacaktır.

4 - İhale ile ilgili bilgiler

a) İhalenin ait olduğu Mevzuat            :  Bu ihale 4734 ve 4735 sayılı Kanunlara tabi olmayıp Elektrik Üretim A.Ş. Genel Müdürlüğünün 4734 Sayılı Kamu İhale Kanununun 3 üncü Maddesinin (g) Bendi Kapsamında Yapacağı Mal ve Hizmet Alımları Hakkındaki Yönetmeliğin usul ve esasları doğrultusunda yapılacaktır.

b) İhale Usulü                                     :  Açık ihale usulü

c) İhale Dokümanı bedeli                    :  100,00-TL (KDV dahil)

ç) Dokümanın görülebileceği

    ve satın alınabileceği yer                 :  ELEKTRİK ÜRETİM A.Ş. GENEL MÜDÜRLÜĞÜ (EÜAŞ) Ticaret Dairesi Başkanlığı Kat: 13 Oda No: 27 Nasuh Akar Mah. Türkocağı Cad. No: 2 Çankaya/ANKARA

d) Son teklif verme tarih ve saati         :  20.07.2012 Cuma günü, saat: 14:00

e) Tekliflerin verileceği yer                 :  ELEKTRİK ÜRETİM A.Ş. GENEL MÜDÜRLÜĞÜ (EÜAŞ) Ticaret Dairesi Başkanlığı Zemin Kat C Blok Oda No: C1 Nasuh Akar Mah. Türkocağı Cad. No: 2 Çankaya/ ANKARA adresine verilebileceği gibi, iadeli taahhütlü posta vasıtasıyla da gönderilebilir.

f) Tekliflerin açılacağı yer                   :  ELEKTRİK ÜRETİM A.Ş. GENEL MÜDÜRLÜĞÜ (EÜAŞ) Ticaret Dairesi Başkanlığı Zemin Kat C Blok Oda No: C3 Nasuh Akar Mah. Türkocağı Cad. No: 2 Çankaya/ ANKARA

g) Tekliflerin açılış tarihi ve saati        :  20.07.2012 Cuma günü, saat: 14:00

h) İhale dokümanına ulaşılabilecek

    internet adresi                                  :  www.euas.gov.tr

5712/1-1


İHALEYE DAVET (İD)

Türkiye Cumhuriyeti İstanbul İl Özel İdaresi İstanbul Proje Koordinasyon Biriminden: (İPKB)

İstanbul Sismik Riskin Azaltılması ve Acil Durum Hazırlık Projesi (İSMEP)

Kredi No:24383

“KARTAL LÜTFİ KIRDAR EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİ PREFABRİK ACİL VE POLİKLİNİK BİNALARI İNŞAATI SÖZLEŞME PAKETLERİ”

(EIB-WB1-YAPIM-04)

1. Türkiye Cumhuriyeti, Avrupa Yatırım Bankası’ndan (EIB) İstanbul’daki Hastane, Okul ve İdari Binaları İçeren Kamu Binalarının Güçlendirilmesinde kullanılmak üzere kredi almıştır.

2. Türkiye Cumhuriyeti İstanbul İl Özel İdaresi İstanbul Proje Koordinasyon Birimi (İPKB), firmaları aşağıdaki tabloda belirtilen inşaat sözleşme paketi kapsamındaki Kartal Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi Prefabrik Acil ve Poliklinik Binaları İnşaatı anahtar teslimi götürü bedel yapım işleri için Dünya Bankası satın alma esas ve usulleri doğrultusunda, Ulusal Rekabetçi İhale (National Competitive Bidding - NCB) yöntemiyle kapalı tekliflerini sunmaya davet etmektedir.

İnşaat Sözleşme Paketi- EIB-WB1-YAPIM-04

İstanbul İli Kartal ilçesinde Kartal Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne ait Prefabrik (Hafif Çelik) Acil ve Poliklinik Binalarının anahtar teslimi götürü bedel yeniden yapım işi olarak gerçekleştirilecektir.

 

(EIB-WB1-YAPIM-04)

S. No

İli

İlçesi

Yapının Adı

1

İstanbul

Kartal

Kartal Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi Prefabrik (Hafif Çelik) Acil ve Poliklinik Binaları

 

3. İnşaat Sözleşme Paketi için geçerli olan minimum yeterlilik kıstasları aşağıda belirtilmektedir.

I. Gerçekleştirilmiş olan inşaat işleri bazındaki son 3 (üç) yılın (2009-2010-2011), Yeminli Mali Müşavir (YMM) onaylı hakediş belgeleri ile tevsik edilmiş, Yeminli Mali Müşavir (YMM) veya Vergi dairesi onaylı yıllık inşaat cirosunun, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı karne katsayıları kullanılmak sureti ile 2012 yılına çevrilmiş tutarlarının aritmetik ortalamasının en az 20.000.000-TL olması gerekmektedir. Teklif Sahibinin yükleniminde İstanbul Proje Koordinasyon Birimi (İPKB) kapsamında ihalesini kazandığı veya devam eden ve geçici kabulü yapılmamış sözleşmeler bulunması durumunda beyan ettiği son 3 yılın inşaat cirosu toplamından; ihalesini kazandığı ve / veya yükleniminde olan işlerin sözleşme bedelleri toplamı düşülerek işlem yapılır. Bu işlem neticesinde bulunan değerin 3 yıllık aritmetik ortalaması yukarıda istenilen ortalama ciro değeri altına düşerse yeterlilik alamaz. Yüklenimi altında bulunan işleri özel ortaklık olarak aldıysa, özel ortaklıktaki hissesinin sözleşme bedeli ile çarpımından bulunan rakam toplam ciro rakamından düşülür. Bu işlem neticesinde bulunan değerin 3 yıllık aritmetik ortalaması yukarıda istenilen ortalama ciro değeri altına düşerse yeterlilik alamaz.

II. Teklif Sahibinin son 5 (beş) yıl (2007-2011) içinde yurt içinde veya yurt dışında kamu veya özel sektöre ana yüklenici, ortak girişim ortağı (ana yüklenici) olarak yaptığı ve işin yapıldığı Kurum ve Kuruluşundan alınan İş Bitirme belgeleri (Gerçek kişi veya kamu kurum ve kuruluşları ile kamu kurumu niteliğindeki kuruluşlar dışındaki tüzel kişilere gerçekleştirilen işlere ait iş bitirme belgeleri için, belediye sınırları veya mücavir alan içinde ise ilgili belediye tarafından, belediye sınırları veya mücavir alan dışında ise ilgili Bayındırlık ve İskân İl Müdürlüğü tarafından onay alınmak zorundadır)  ile tevsik edilmek koşuluyla, bu ihale konusu işlerle benzer mahiyette olmak üzere tek bir Sözleşme Paketi kapsamında  toplam 10.000 m2 yeni bina inşaatı (prefabrik konutlar hariç olmak kaydıyla, kamu hizmet binası, okul, hastane, otel, konut v.b.; alan hesaplamalarda kapalı alan toplamı dikkate alınacaktır) işlerini ana müteahhit ve şartnamesine uygun olarak başarılı bir şekilde tamamlamış olması gerekmektedir. Son teklif verme tarihine kadar alınan iş bitirme belgeleri de değerlendirmeye alınacaktır. İş durum belgeleri geçerli sayılmayacaktır.

III. Teklif sahibinin mevcut nakit kredi olanaklarının minimum miktarının 3.000.000.- TL olması. Teklif Sahibinin yükleniminde İstanbul Proje Koordinasyon Birimi (İPKB) kapsamında ihalesini kazandığı veya devam eden ve geçici kabulü yapılmamış sözleşmeler bulunması durumunda; Teklif Sahibinin ihalede yeterlilik alabilmesi için, en az teklif verdiği sözleşme paketi ve İPKB ihalesini kazandığı veya yükleniminde olan işler için ihale aşamasında istenen kredi olanaklarının toplamı kadar banka nakit kredi olanaklarına sahip olması gerekmektedir. Teklif Sahibinin IPKB kapsamında yükleniminde olan işleri ortak girişim halinde yürütmesi durumunda ise, sözleşme paketi(leri) kapsamındaki hissesi oranında işlem yapılır.

IV. Ortak Girişim olarak başvurulması halinde ortak girişim beyannamesi ve İhale Davet Belgelerinde istenen diğer belgeler ve şartlar sağlanacaktır. Ancak, bir ortak girişimin yeterli görülebilmesi için, ortaklardan her birinin I, II. ve III. maddelerdeki asgari kriterlerin en az %25'ini, Sorumlu ortağın (Pilot Ortak) ise bu kriterlerin en az %50'sini karşılaması gerekmektedir. Ancak Ortakların toplamda mutlaka %100 değerine ulaşması gerekmektedir.

V. İşin tatminkâr bir şekilde yapımı için gerekli olabilecek adet ve tecrübede kilit personel ve bütün donanımlar ihaleyi alan firma tarafından sağlanacaktır.

VI. Başvuru sahibinin son beş yıl içinde taahhüt ettiği işlere ilişkin muhatabı olduğu davalarla ilgili bilgiler,

VII. Ortak Girişim olarak başvurulması halinde ortak girişim beyannamesi ve ihale davet belgelerinde istenen diğer belgeler.

4. Teklif sahipleri ihtiyaç duydukları ilave bilgileri ve ihale dokümanını İstanbul Proje Koordinasyon Birimi (İPKB)’nin aşağıda belirtilen adresinden mesai saatleri olan 09:00-17:00 arasında temin edebilir ve inceleyebilirler. Teklif sahipleri aşağıdaki adrese yazılı olarak başvurarak, bu pakete ait ihale dokümanını, 200.- TL karşılığında aynı adresten satın alabileceklerdir. İhale doküman bedeli, İstanbul Proje Koordinasyon Birimi (İPKB)’nin İstanbul Vakıfbank Mercan Şubesinde bulunan: IBAN-NO: TR31 0001 5001 5800 7286 1036 53 numaralı hesabına,  teklifin verileceği sözleşme paketine ait referans numarası (EIB-WB1-YAPIM-04) yazılarak yatırılacak, dokümanı satın almak için sitemizde örneği bulunan dilekçe eşliğinde başvurulacak olup yatırılan bedel, hiçbir nedenle iade edilmeyecektir.

5. Teklifler, teklif açılış tarihinden itibaren 90 takvim günü süreyle geçerli olacak ve teklif para birimi cinsinden veya konvertibil başka bir para birimi cinsinden her bir ihale paketi için 120.000 TL veya eşdeğeri bir geçici teminatla birlikte aşağıda verilen adrese 13 Ağustos 2012 günü saat (yerel saat) 14:00’e kadar teslim edilmelidir. Elektronik teklife izin verilmeyecektir.

6. Teklifler, teklif sahiplerinin temsilcilerinden hazır bulunanların önünde aynı gün ve saatte aşağıdaki adreste açılacaktır.

7. Geç verilen teklifler kabul edilmeyecek ve açılmadan iade edilecektir.

Türkiye Cumhuriyeti

İstanbul İl Özel İdaresi

İstanbul Proje Koordinasyon Birimi (İPKB)

Mimar Kemalettin Mah. Tiyatro Caddesi No: 8    34126

Beyazıt/İSTANBUL/TÜRKİYE

Tel        : +(90) (212) 518 55 00

Fax       : +(90) (212) 518 55 05

E-mail  : info@ipkb.gov.tr

Web     : www.ipkb.gov.tr

5653/1-1


ÖN YETERLİK İLANI

Gümüşhane Üniversitesi Rektörlüğünden:

Gümüşhane Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri Birimince desteklenen Merkez Araştırma Laboratuvarı için gerekli olan 77 kalem mal (cihaz) alımı işi için, 4734 Sayılı Kamu İhale Kanununun 3.maddesinin (f) bendi ile aynı kanunun geçici 4. maddesi hükümlerine dayanılarak hazırlanan 1/12/2003 tarihli 2003/6554 sayılı kararname eki esaslarının 19. maddesi uyarınca yeterli tecrübeye sahip adaylar teklif vermek üzere ön yeterlik başvurusuna davet edilmektedir. Söz konusu iş, ön yeterlik değerlendirmesi sonucunda yeterli bulunarak görüşmeye davet edilecek isteklilerin katılımıyla belli istekliler arasında ihale usulü ile ihale edilecektir.

İhale kayıt numarası                      :  2012/87825

1 - İdarenin Bilgileri

a) Adı ve adresi                            :  G.Ü. Rektörlük Bilimsel Araştırma Projeleri Birimi Bağlarbaşı Mah. 29000 GÜMÜŞHANE

b) Telefon ve faks numarası         :  Tel: 0 456 2337425     Faks: 0 456 2332467

c) Elektronik posta adresi             :  bap@gumushane.edu.tr

2 - İhale Bilgileri

a) İhalenin Adı                              :  Merkez Araştırma Laboratuvarı Laboratuvar Cihazları Alımı işi

b) Niteliği, Türü ve Miktarı          :  Bu ihale 9 kısımdan ibaret olup kısmi teklife açıktır.

c) Teslim yeri                                :  Gümüşhane Üniversitesi Merkez Araştırma Laboratuvarı

d) İşe Başlama ve Teslim tarihi     :  Cihazlar için 60 (altmış) takvim içerisinde bütün mallar teslim edilecektir.

3 - Ön yeterlik değerlendirmesinin

     ait belgelerin

a) Sunulacağı Yer                         :  G.Ü. Rektörlük Bilimsel Araştırma Projeleri Birimi Bağlarbaşı Mah. 29100 GÜMÜŞHANE,

b) Son Başvuru Tarihi ve saati     :  27/07/2012 Saat:17:00

4 - Ön yeterlik değerlendirmesine katılabilme şartları ve istenilen belgeler ile ön yeterlik değerlendirmesinde uygulanacak kriterler:

4.1 - Ekonomik ve mali yeterliğe ilişkin aranacak belgeler ve bu belgelerin taşıması gereken kriterler :

4.1.1 - Tebligat için adres beyanı ve ayrıca irtibat için telefon ve varsa faks numarası ile elektronik posta adresi;

4.1.2 - Mevzuatı gereği kayıtlı olduğu Ticaret ve/veya Sanayi Odası veya Meslek Odası Belgesi;

a) Gerçek kişi olması halinde, ilan veya son başvuru tarihinin içerisinde bulunduğu yılda alınmış ilgisine göre Ticaret ve/veya Sanayi Odasına veya ilgili Meslek Odasına kayıtlı olduğunu gösterir belge,

b) Tüzel kişi olması halinde, mevzuatı gereği tüzel kişiliğin siciline kayıtlı bulunduğu Ticaret ve/veya Sanayi Odasından, ilan veya son başvuru tarihinin içerisinde bulunduğu yılda alınmış, tüzel kişiliğin sicile kayıtlı olduğuna dair belge,

4.1.3 - Ön yeterlik başvurusunda bulunmaya yetkili olduğunu gösteren imza beyannamesi veya imza sirküleri;

a) Gerçek kişi olması halinde, noter tasdikli imza beyannamesi,

b) Tüzel kişi olması halinde, ilgisine göre tüzel kişiliğin ortakları, üyeleri veya kurucuları ile tüzel kişiliğin yönetimindeki görevlileri belirten son durumu gösterir Ticaret Sicil Gazetesi veya bu hususları tevsik eden belgeler ile tüzel kişiliğin noter tasdikli imza sirküleri ,

4.1.4) Vekaleten ön yeterliğe katılma halinde, aday adına katılan kişinin ihaleye katılmaya ilişkin noter tasdikli vekaletnamesi ile noter tasdikli imza beyannamesi,

4.1.5) 4734 Sayılı kanunun 10 maddesinin 4 fıkrasının (a), (b), (c), (d), (e), (g) ve (i) bentlerinde sayılan durumlarda olunmadığına ilişkin yazılı taahhütname,

4.1.6) Şekli ve içeriği İdari Şartname ekinde belirtilen Başvuru Mektubu,

4.1.7) Ön yeterlik dokümanının satın alındığına dair belge,

4.1.8) Ortağı olduğu veya hissedarı bulunduğu tüzel kişiliklere ilişkin beyanname,

4.1.9) İş Deneyim Belgesinin Başka Bir Gerçek veya Tüzel Kişiye Kullandırılmayacağına İlişkin Yazılı Taahhütname.

4.1.10. Bankalardan temin edilecek belgeler:

375.000,00 TL den az olmamak üzere istekli tarafından belirlenecek tutarda, bankalar nezdindeki kullanılmamış nakit kredisini veya kullanılmamış teminat mektubu kredisini ya da serbest mevduatını gösterir, yerli veya yabancı bankalardan alınacak belgelerin (Mali durum bildirim-std.form) verilmesi zorunludur.

Banka referans mektubunun ihale veya son başvuru tarihinden önceki 3 ay içinde düzenlenmiş olması gerekir.

4.1.11. İş Deneyim Belgesi :

İhale konusu işin özelliğine göre istekliler tarafından teklif verecekleri kısımla ilgili son 5 yıl içinden yurt içinde ve yurt dışında, kamu veya özel sektörde gerçekleştirilen ve idarece noksansız ve ayıpsız kabul edilen ihale konusu alım veya ihale dokümanında belirlenecek benzer nitelikteki alımlarla ilgili deneyimi gösteren belgeler, teklif edeceği bedelin % 70’den az olmamak üzere ihale konusu alım veya ihale dokümanında belirlenecek benzer nitelikteki alımlara ait sözleşmeye ilişkin iş deneyim belgesi ibraz edilecektir.

4.2. Mesleki ve teknik yeterliğe ilişkin aranacak belgeler ve bu belgelerin taşıması gereken kriterler:

4.2.1 - Üretim, imalat kapasitesi, araştırma-geliştirme faaliyetlerini belirlemeye yönelik belgeler

a - İstekli imalatçı ise imalatçı olduğunu gösteren belgeler,

b - İstekli yetkili satıcı ise, yetkili satıcı olduğunu gösteren belgeler, istenecektir.

İş ortaklığı oluşturanlardan birinin veya pilot ortağın idarece istenen belgeleri vermesi yeterlidir.

4.2.2. İsteklinin organizasyon yapısına ve personel durumuna ilişkin belgeler :

a - İsteklinin satışını yapmayı düşündüğü cihazın bakım onarımını ne şekilde yapacağını belirtmesi gereklidir. Kendi teknik personeli ile yapacak ise sigorta bildirim belgesini ibraz etmelidir. Eğer anlaşmalı bir servis ile bakım ve onarım hizmetini yürütecek ise iki firma arasında ihale konusu cihaz ile ilgili karşılıklı imzalanmış bakım yapma anlaşmasını (Noter Tasdikli Sözleşmesini) ibraz edecektir.

Bir malın belirlenen veya olabilecek ihtiyaçları karşılama yeteneğine dayanan özelliklerinin toplamı olan malın kalitesi, tasarım, üretim, servis ve bakım gibi birbiri ile ilişkili faaliyetlerin her aşamasından etkilenecektir. Bu hususların objektif olarak değerlendirilmesi ve belgelere dayandırılması gerekmektedir. İlgili firmaların bu belgeleri sunması gerekir.

b - Ayrıca ürüne ait garanti taahhütnamesi verecektir. Tedarik edilecek malın kullanım alanına bağlı olarak ileri teknolojiler ile üretilmiş olması, kapasite ve verimlilik açısından yeni dizaynlara uygun olması, sistemin ihtiyaca göre taşınabilir olması, sistem tasarımı, yerleşim birimi, montaj ve aksesuarları, işletme koşullarına uygun olması, iş güvenliği açısından gerekli koşulları taşıması, üretim metot ve teknikleri açısından rakipleri ile yarışabilir olması gibi unsurlardan işin özelliğine göre idarelerce uygun bulunanlar dikkate alınacaktır.

4.2.3. Tedarik edilecek malların numuneleri, katalogları, fotoğrafları:

a - İstekli tarafından önerilen ürün ile ilgili teknik şartname ile karşılaştırma yapılabilmesi için teknik bilgilerin yer aldığı katalogların, fotoğrafların ve benzeri tanıtım materyalleri ile teknik şartnameye uygunluk belgesi adı altında teknik şartnamenin tüm maddelerinin cevabının isteklice imzalı ve kaşeli olarak verilmesi gerekmektedir. Önerilen ürünler teknik şartnameye uymak zorundadır. Teknik Şartnameye uymayan ürünler değerlendirme dışı bırakılır.

4.2.4. Uluslararası kurallara uygun şekilde akredite edilmiş kalite kontrol kuruluşları tarafından verilen sertifikalar:

a - İstekli firma, kendi adına veya yetkili satıcısı olduğu firma adına düzenlenmiş; TSE “Hizmet Yeri Yeterlilik Belgesi” veya Sanayi ve Ticaret Bakanlığından alınan “Satış Sonrası Hizmetleri Yeterlilik Belgesi” verecektir.

b - Bu belge ve sertifikaların, Türk Akreditasyon Kurumu tarafından akredite edilen belgelendirme kuruluşları veya Uluslararası Akreditasyon Forumu Karşılıklı Tanınma Antlaşmasında yer alan ulusal akreditasyon kurumlarınca akredite edilmiş belgelendirme kuruluşları tarafından düzenlenmesi zorunludur.

4.3 - Bu ihalede benzer iş olarak, her türlü tıbbi veya laboratuvar cihazı ismini içeren iş deneyim belgesi kabul edilecektir.

Ön Yeterlilik Değerlendirmesinde Uygulanacak Kriterler

4.4 - Ön yeterlilik değerlendirilmesinde her bir kısım için ayrı ayrı yapılacaktır. Bu nedenle ön yeterlilik değerlendirmesinin yapılması aşamasında ekonomik ve mali yeterlilik kriterlerinin sağlandığının tespit edilmesi için ön yeterlilik başvurusunun hangi kısım veya kısımlara yapıldığının başvuru mektubunda belirtilmesi zorunludur. Adaylar tarafından sunulan ekonomik, mali, mesleki ve teknik yeterliliği gösteren belgeler ile verilecek cihazların katalogları, numuneleri, garanti durumları, teknik özellikleri dikkate alınarak değerlendirme yapılacaktır.

5 - İhale tüm isteklilere açıktır. İhalede yerli istekliler lehine fiyat avantajı uygulanmayacaktır.

6 - İhale dokümanı Gümüşhane Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri Birimi Bağlarbaşı Mah. Kazım Karabekir Cad. Rektörlük Binası Zemin Kat Merkez GÜMÜŞHANE adresinde görülebilir ve G.Ü. Strateji Geliştirme Daire Başkanlığı’na(Halk Bankası Gümüşhane Şubesi TR 05 0001 2009 3810 0004 0000 41 Nolu Hesap) 50,00-TL yatırılarak, ibraz edilen makbuz karşılığı Gümüşhane Üniversitesi Rektörlük Bilimsel Araştırma Projeleri Birimi Bağlarbaşı Mah. Kazım Karabekir Cad. Rektörlük Binası Zemin Kat Merkez GÜMÜŞHANE adresinden temin edilebilir. Ön yeterliğe başvuracak isteklilerin ihale dokümanını satın almaları zorunludur.

7 - Ön yeterlik dokümanına uygun olarak düzenlenecek olan başvuru belgeleri en geç 27/07/2012 günü, saat 17:00’e kadar Gümüşhane Üniversitesi Rektörlük Bilimsel Araştırma Projeleri Birimi Bağlarbaşı Mah. Kazım Karabekir Cad. Rektörlük Binası Zemin Kat Merkez GÜMÜŞHANE adresine elden teslim edilebileceği gibi iadeli taahhütlü posta vasıtasıyla da gönderilebilir.

8 - Konsorsiyum olarak ihaleye teklif verilemez.

9. Ayrıntılı bilgi için http//www.gumushane.edu.tr

5697/1-1


TAMBUR MOTORU SATIN ALINACAKTIR

Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü Bigadiç Bor İşletme Müdürlüğünden:

Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü Bigadiç Bor İşletme Müdürlüğü Konsantratör Birimi yıkama ünitesinde çalışan yıkama havuzlarına 25-125 mm tane boyutunda cevher besleyen mekik konveyorun tahriği için teknik şartnameye uygun olarak 2 adet tambur motoru alımı işi şartnamelerimiz hükümlerine göre Açık ihale usulü ile ihale edilecektir.

İhale Kayıt No                                  :  2012/87687

1 - İdarenin :

A) Adresi                                         :  Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü Bigadiç Bor İşletme Müdürlüğü Yeniköy Yolu 12. Km. Bigadiç/BALIKESİR

B) Telefon ve Fax Numarası            :  0 - 266 - 633 72 21-22/633 72 23

C) Elektronik Posta Adresi(Varsa)  :  bigadic11@etimaden.gov.tr

2 - İhale Konusu Malın

A) Niteliği, Türü ve Miktarı             :  Konsantratör Birimi yıkama ünitesinde çalışan yıkama havuzlarına 25-125 mm tane boyutunda cevher besleyen mekik konveyorun tahriği için teknik şartnameye uygun olarak 2 adet tambur motoru alımı işi.

B) Teslim Yeri                                 :  Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü Bigadiç Bor İşletme Müdürlüğü Ambarına teslim edilecektir.

3) İhalenin

A) Yapılacağı Yer                            :  Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü Bigadiç Bor işletme Müdürlüğü Toplantı Salonu Bigadiç/Balıkesir

B) Tarih ve Saati                              :  01/08/2012 Çarşamba Günü Saat:14.00

4 - TEMİNAT OLARAK KABUL EDİLECEK DEĞERLER

Teklif edilen bedelin %3’ünden az olmamak üzere, istekli tarafından belirlenecek tutarda tekliflerin geçerlilik süresinden en az 30 gün fazla süreli olmak kaydıyla geçici teminat verilecek olup; Bu tarih 29/10/2012 tarihinden önce olmamak üzere istekli tarafından belirlenir. Teminat olarak kabul edilecek değerler aşağıda sayılmıştır;

a) Tedavüldeki Türk Parası,

b) Türk Bankaları ve Türk Katılım Bankaları tarafından verilen teminat mektupları.

c) İlgili mevzuata göre Türkiye’de faaliyette bulunmasına izin verilen yabancı bankaların düzenleyecekleri teminat mektupları,

d) Türkiye dışında faaliyette bulunan banka veya benzeri kredi kuruluşlarının kontr-garantisi üzerine, Türkiye’de faaliyette bulunan bankaların veya Katılım Bankalarının düzenleyecekleri teminat mektupları,

5 -Teklifler kapalı zarf şeklinde ve ihale tarihinden itibaren 60 (altmış) takvim günü süreli olacaktır.

6 - İhale dokümanı aşağıda belirtilen adreste bedelsiz olarak görülebilir. Ancak, ihaleye teklif verecek olanların İşletmece onaylı ihale dokümanını satın alması zorunludur.

İhale dokümanının görülebileceği ve satın alınabileceği yerler:

1 - Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü Bigadiç Bor İşletme Müdürlüğü Yeniköy Yolu Üzeri 12. km. Bigadiç/BALIKESİR Tel:0266 633 7221-22

2 - Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü Satın Alma Dairesi Başkanlığı Ayvalı Mah. Halil Sezai Erkut Cad. Afra Sokak No: 1/A Keçiören /ANKARA Tel: 0312 294 2000

3 - Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü İstanbul Lojistik Müdürlüğü Atatürk Bulvarı No:156 Aksaray/İSTANBUL Tel: 0212 527 0909

4 - Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü İzmir Lojistik Müdürlüğü Halit Ziya Bulvarı No: 1 İZMİR Tel: 0232 484 3717

İhale dokümanı satış bedeli (KDV dahil) : 60,00 TL.

Posta yoluyla ihale dokümanı satış bedeli (vergi dahil) : 70,00 TL.

7 - Teklifler en geç ihale tarihi olan 01/08/2012 Çarşamba Günü Saat:14.00’e kadar İşletme Müdürlüğümüz İnsan Kaynakları Birimi Evrak-Haberleşme ve Arşiv İşlemlerine verilmiş olacaktır.

8 - İhale, 01/08/2012 Çarşamba Günü Saat:14.00’de Bigadiç Bor İşletme Müdürlüğü toplantı salonunda açık ihale usulü ile yapılacaktır.

9 - İhaleye Katılabilme Şartları ve İstenilen Belgeler Aşağıdadır.

9.1.1. Şekli ve içeriği şartname ekinde yer alan teklif mektubunu,

9.1.2. Tebligat için adres beyanı ve ayrıca irtibat için telefon ve varsa faks numarası ile elektronik posta adresini gösteren belgeyi,

9.1.3. Ticaret siciline kayıtlı bulunduğunu belirten, ihalenin yapıldığı yıl için de Ticaret veya Sanayi Odasından alınmış belge aslı veya noter tasdikli suretini,

9.1.4. Firma sahibinin veya firmayı idare ve temsile yetkili kişilerin;

a) Gerçek kişi olması halinde, noter tasdikli imza beyannamesini,

b) Tüzel kişi olması halinde, ilgisine göre tüzel kişiliğin ortakları, üyeleri veya kurucuları ile tüzel kişiliğin yönetimindeki görevlerini belirten son durumu gösterir Ticaret Sicil Gazetesi veya bu hususları tevsik eden belgeler ile tüzel kişiliğin noter tasdikli imza sirkülerini,

9.1.5. İstekli adına vekaleten iştirak edilirse, istekli adına teklifte bulunacak kimselerin bu konuda yetkili olduklarını gösteren noterde düzenlenmiş vekaletnameleri ile vekaleten iştirak edenin noter tasdikli imza sirkülerini,

9.1.6. Geçici teminatın yatırıldığına dair belgeyi veya banka teminat mektubunu,

9.1.7. İsteklinin ortak girişim olması halinde istekli ortak girişim beyannamesini,

9.1.8. Ortağı olduğu veya hissedarı bulunduğu tüzel kişiliklere ilişkin beyannameyi,

9.1.9. İhale dokümanının satın alındığına dair belgeyi,

9.1.10. İhaleye katılım için teklif ekinde tedarik edilecek malların numuneleri, katalogları, fotoğrafları ile teknik şartnameye cevapları ve açıklamaları içeren dökümanlarını, teklif zarfına koyacaklar ve tekliflerini sunacaklardır.

10 - İlan konusu ihale 4734 sayılı Kamu ihale kanununun 3. maddesinin (g) bendi gereğince ceza ve ihalelerden yasaklama hükümleri hariç 4734 sayılı Kamu ihale kanununa tabi olmayıp İşletme Müdürlüğümüz ihaleyi yapıp yapmamakta, ihale konusu işi kısmen veya tamamen verip vermemekte serbesttir.

5651/1-1


GELENDOST SOĞUK HAVA DEPOSU VE MÜŞTEMİLATI İHALE EDİLECEKTİR

Isparta İl Encümen Başkanlığından:

Madde 1 - Aşağıda cinsi, hisse oranı, muhammen bedeli, geçici teminatı, ihale tarih ve saati belirtilen Isparta ili Gelendost İlçesinde bulunan ve mülkiyetinin %100’ü İl Özel İdaresine ait olan tapunun 29, 30, 31 pafta, 76 ada, 172 ve 173 nolu parsellerde kayıtlı toplam 22.774,39 m²’lik taşınmaz ile birlikte üzerinde bulunan 10.804,50 m²’lik kapalı alanlı, 10.000 ton kapasiteli depo, 1600 KVA trafo ve 64 m² alanlı trafo binası, 35 m²’lik jeneratör binası, 40 tonluk kantar, 145,29 m²’lik 2 katlı hizmet yeri ve lojman binası, 7200 m²’lik bahçesinin satışı işi; 2886 sayılı Yasanın 35/a maddesi gereğince Kapalı Teklif Usulü ile aşağıda belirtilen gün ve saatte ihaleye çıkarılmıştır.

 

İHALE KONUSU İŞİN;

Cinsi

Pafta, Ada ve Parsel Nosu

İl Özel İdare

Hissesi

Satışa Konu

Hisse

Muhammen Bedeli

(KDV Hariç) TL

Geçici

Teminatı

İhale Tarih

ve Saati

Gelendost Soğuk Hava Deposu ve Müştemilatı

29,30,31 pafta, 76 ada, 172 ve 173 nolu parsel

%100

%100’ü

4.080.000,00.- TL

122.400,00 TL

24/07/2012

11:00’de

 

Madde 2 - İhale Yeri: Isparta - Eğirdir yolu üzerindeki İl Özel İdaresi Kompleksi içersindeki hizmet binasında bulunan İl Encümen toplantı salonunda, İl Encümenince yapılacaktır.

Madde 3 - İhaleye ait şartname ve diğer evraklar mesai saatleri içersinde İl Özel İdaresi Mali Hizmetler Müdürlüğünde görülebilir veya ücretsiz olarak alınabilir.

Madde 4 - İhaleye iştirak etmek isteyenler;

a - Noter tasdikli nüfus cüzdanı sureti veya aslı

b - Kanuni İkametgah sahibi olduğuna dair belge

c - Tebligat adresi

d - İşin Adına alınmış geçici teminat bedeli( Tedavüldeki Türk parası, Banka teminat mektubu veya Devlet Tahvili)

e - İstekliler adına vekâleten katılanlar, noter tasdikli vekâletname ile imza sirkülerinin aslı

f - Tüzel kişilerde, idare merkezlerinin bulunduğu yer mahkemesinden veya siciline kayıtlı bulunduğu ticaret ve sanayi odasından ihalenin yapıldığı yıl içerisinde alınmış tüzel kişiliğin sicile kayıtlı olduğuna dair belge, tüzel kişilik adına ihaleye katılacak veya teklifte bulunacak kişilerin tüzel kişiliği temsile yetkili olduklarını gösterir noter tasdikli vekâletnamesi ile imza sirkülerinin aslı veya noter tasdikli sureti.

g - Ortak girişim olması halinde; Ortak girişimi oluşturan gerçek veya tüzel kişilerin her birinin (a) ve( b) maddelerinde istenilen belgelerinin noter tasdikli sureti veya aslı

ğ - İsteklilerin ortak girişim olması halinde Ortak Girişim Beyannamesi ile ortaklarca imzalı ortaklık sözleşmesinin aslı veya noter tastikli sureti.

h- Vergi dairesinden vergi, S.G.K’dan prim borcu olmadığına dair alınmış belge.( Belgeler ilgili kurumdan İhale tarihinden önceki bir ay içinde alınmış olacak.

ı - Usulüne uygun teklif mektubu

i - İmzalanan Ek-1 ve Ek-2’yi vermek

Madde 5 - Dış zarf içinde;

-Teklif mektubunu içeren iç zarf,

-Geçici teminat belgesi,

-İlan ve şartnamede ihale için istenen diğer belgeler,

-İç Zarf içinde;

-Teklif mektubu bulunacaktır. Her iki zarfın üzerine isteklinin adı soyadı ve tebligat adresi yazılacak, zarflar kapatılarak kapanma yerleri imzalanacaktır.

Madde 6 - Teklifler 24/07/2012 tarihinde Salı günü saat 10:45’e kadar sıra numaralı alındılar karşılığında Encümen Müdürlüğüne teslim edilecektir. Telgraf veya faksla yapılan müracaatlar ile Posta da meydana gelecek gecikmeler dikkate alınmayacaktır.

Madde 7 - İsteklilerin 24/07/2012 tarihinde Salı günü saat 11:00’de İl Özel İdaresi İl Encümeni toplantı salonunda hazır bulunmaları gerekmektedir.

Madde 8 - İhale Komisyonu gerekçesini kararda belirtmek suretiyle ihaleyi yapıp, yapmamakta serbesttir.

İlan olunur.

5580/1-1